Zadbaj o zdrowie psa dzięki zbilansowanej karmie suchej

Prawidłowe żywienie psów sprzyja ich zdrowemu rozwojowi i zachowaniu zdrowia do późnej starości. W jadłospisie pupila powinny znajdować się wyłącznie karmy przeznaczone dla psów. Wykluczone jest podawanie mu resztek z obiadu, co jeszcze kilka dekad temu było normą w wielu polskich domach. Żywienie psów dorosłych powinno się opierać m.in. o dobrze zbilansowaną karmę suchą. Jak ją wybrać?

1. Sucha karma a zawartość mięsa

2. Specjalistyczne suche karmy dla psów

3. Karmy suche dla suk karmiących i w ciąży – czy warto?

Najlepsza sucha karma to taka, która dostarcza pupilowi wszystkiego, czego potrzebuje jego organizm. Karma dla dorosłych psów lub szczeniąt powinna zawierać węglowodany, białka i tłuszcze, a także błonnik, witaminy i minerały. Dostarczana przez nią energia nie może pochodzić w większości ze zbóż i innych wypełniaczy, występujących w dużych ilościach w tanich karmach dyskontowych. Tylko wysokiej jakości karma dostarcza składniki odżywcze, których pies potrzebuje do pełni zdrowia.

Sucha karma a zawartość mięsa

Zbilansowana karma sucha dla psów zawiera głównie mięso. To właśnie ono stanowi podstawę diety drapieżników, do których należą wszystkie rasy psów. Podawanie suchej karmy o niskiej zawartości mięsa zapewnia psu sytość, jednak nie odżywia mięśni i wszystkich narządów w wystarczającym stopniu. W karmie tego typu zwykle występuje dużo zbóż, które w diecie pupila mają niewielką wartość. Żywienie psa w taki sposób można porównać do jedzenia fast foodów przez człowieka – można napełnić nimi żołądek, jednak ich wartość odżywcza jest praktycznie zerowa. Zdrowe suche karmy dla psów powinny zawierać jak najwięcej mięsa z certyfikowanych, sprawdzonych hodowli.

Specjalistyczne suche karmy dla psów

Karmy suche, tak samo jak karmy mokre, są dostępne w wersji przeznaczonej dla konkretnych grup psów. Dotyczy to zarówno wskazanej rasy psa, jak i pupili mających określone problemy zdrowotne. W sklepie zoologicznym można znaleźć karmy dla m.in.:

  • psów aktywnych,
  • pupili z problemami z układem moczowym,
  • psów cierpiących na choroby serca,
  • szczeniąt,
  • psów ras małych.

Dobra sucha karma specjalistyczna odpowiada na potrzeby pupili i pomaga im odzyskać zdrowie lub zachować sprawność na dłużej. Przykładowo, karmy typu urinary zapobiega odkładaniu kamieni nerkowych i przewlekłym schorzeniom układu moczowego. Karmy suche dla szczeniąt zawierają optymalną ilość białka do budowy mocnych mięśni oraz dużo wapnia, by wzmocnić rosnące kości, stawy i zęby. Suchą karmę dla szczeniąt powinno się podawać pupilom aż osiągną dojrzałość. Organizm psa żywionego karmą specjalistyczną rozwija się prawidłowo i jest w mniejszym stopniu narażony na poważne schorzenia ogólnoustrojowe.

Karmy suche dla suk karmiących i w ciąży – czy warto?

Kompletna karma dla suk w ciąży i w okresie laktacji to jedna z karm specjalistycznych, które można podawać pupilom. Czy warto ją stosować? Zalety karmy suchej tego typu to przede wszystkim wzmocnienie organizmu suki, obciążonego przez ciążę i co najmniej kilkutygodniowe karmienie szczeniąt. W tym czasie matka szczeniąt jest narażona na niedobór witamin, ogólne osłabienie i pogorszenie stanu sierści, skóry oraz zębów. Podawanie jej karmy specjalistycznej uzupełnia zwiększone zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze i sprawia, że matka młodych zachowuje dobrą kondycję fizyczną. Dzięki temu ciążą i laktacja nie mają negatywnego wpływu na jej zdrowie i długość życia, a szczenięta są zdrowsze, gdyż otrzymują dużą ilość składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *