Akwarium w domu, biurze czy w recepcji to wspaniała ozdoba pomieszczenia, ale także sposób na podglądanie i obserwowanie życia ryb i roślin wodnych. Zarówno ryby, jak i rośliny wymagają odpowiedniej ekspozycji i warunków do właściwego funkcjonowania. Dlaczego szkoło akwariowe OpticWhite jest najlepsze do podglądania życia ryb i w jakim celu należy kontrolować stężenie CO2 w akwarium?
Stworzenie sprzyjających warunków dla ryb jest trudniejsze niż się wydaje. Dla zdrowia ryb i bujnego wzrostu rośliny w akwarium trzeba zorganizować zdrową, zbliżoną do naturalnej przestrzeń życiową. Aby spełnić te warunki, konieczne jest ukierunkowane i odpowiednio stymulowane dostarczanie dwutlenku węgla do akwarium i dobrej jakości zbiornik.
Co to znaczy Optiwhite?
Optiwhite to rodzaj szkła. Szkło Optiwhite jest bezbarwne, niezwykle przezroczyste i ma obniżoną zawartości żelaza. Jest ono pozbawione zielonego odcienia dzięki czemu ma najwyższy współczynnik przepuszczalności energii słonecznej i światła. Szklane akwarium OptiWhite jest bardziej przejrzyste i estetyczne. Wszystko zaczęło się od fotografowania kompozycji akwariowych i potrzeby oddania obrazu w jak najlepszej jakości i wierności.
Akwarium OptiWhite ma ulepszone parametry dzięki najnowocześniejszej technologii obróbki i polerowania szkła oraz niemal niewidocznemu łączeniu szkła na ściankach minimalną warstwą przezroczystego silikonu. Brak wiązań i żeber usztywniających w akwariach rekompensuje zastosowanie grubszego szkła, co daje gwarancję bezpieczeństwa. Taka konstrukcja akwarium ułatwia pielęgnację i konserwację. Szklane akwarium OptiWhite to najlepszy wybór do tworzenia designerskich wodnych krajobrazów.
Zestawy CO2 – dwutlenek w akwarium jest niezbędny
Nie ma znaczenia jaką ilością nawozów mineralnych zasilimy nasze rośliny akwariowe, jeśli w wodzie zabraknie dwutlenku węgla będą one wyglądać marnie. Niewielka ilość dwutlenku znajduje się w wodzie akwariowej, gdyż jest wydalana przez ryby, a także powstaje w procesie utleniania substancji organicznych. Niestety, przy włączeniu światła akwarium ta rezerwa CO2 jest całkowicie absorbowana przez rośliny w ciągu dwóch do trzech godzin.
Jakie są przyczyny niedoboru dwutlenku węgla w wodzie?
- akwarium jest z dużą ilością wody
- twarda woda
- gwałtowne mieszanie cieczy i poruszanie powierzchni cieczy
- jasne oświetlenie
- potężna, rozbudowana filtracja
Aby uzupełnić zapasy dwutlenku węgla, musi on zostać dostarczany do wody w sposób systematyczny. Nasz sklep akwarystyczny oferuje cały niezbędny sprzęt do budowy niedrogiej instalacji CO2. Najprostsze i najtańsze są zestawy CO2 z jednorazowymi wymiennymi wkładami, w których w wyniku fermentacji specjalnego żelu uwalniany jest dwutlenek węgla. Wytworzony w ten sposób gaz wchodzi rurką do akwarium i rozpuszcza się w wodzie za pomocą dyfuzora. Taki wkład wystarcza na miesiąc ciągłej pracy, a intensywność dopływu gazu uzależniona jest od temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest system dwutlenku węgla. Im wyższa temperatura, tym więcej dwutlenku węgla powstaje. Do profesjonalnej uprawy roślin wodnych, zwłaszcza w dużych ilościach, należy zakupić specjalną instalację składającą się z butli CO2, reduktora, węży, zaworu zwrotnego, zaworu precyzyjnej regulacji zasilania gazem, dyfuzora, zaworu odcinającego instalację w nocy oraz kroplomierz do kontroli stężenia gazu w wodzie.