Podstawowym podziałem pełnoporcjowych karm dla zwierząt domowych jest ich klasyfikacja na produkty suche i mokre. Pierwsze z nich mają najczęściej formę drobnych i dość twardych granulek. Drugie wyglądem przypominają mięsny gulasz, pasztet lub konserwę z dużą ilością galaretki. Ma to swoje konsekwencje. Mokra karma dla psa jest produktem o mniejszej gęstości kalorycznej niż karma sucha, a ze względu na rozwodnioną konsystencję bardziej zbliżonym do naturalnego pokarmu zwierzęcia mięsożernego.
Właściwości karmy mokrej
Pełnoporcjowe karmy mokre dla psów, podobnie jak karmy suche, zawierają wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebuje zwierzę w określonym wieku, w odpowiedniej proporcji. W ich składzie znajdują się również witaminy i minerały, błonnik oraz woda. Dodatek wody sprawia, że gęstość kaloryczna karm mokrych jest zdecydowanie mniejsza niż karm suchych. Dzięki temu psy, które jedzą głównie karmy mokre, są mniej narażone na otyłość. Pełnoporcjowa, mokra karma dla psa jest wartościowym zamiennikiem dla karmy suchej. Pomaga zaspokoić zapotrzebowanie zwierzęcia na wodę, a dzięki niskiej gęstości kalorycznej chroni przed nadwagą i wspiera proces odchudzania zwierząt z otyłością. Poza tym karmy mokre, zwłaszcza produkty lepszej jakości, są bardziej aromatyczne, przez co wiele psów traktuje je jako rodzaj smakołyku i chętnie po nie sięga.
Najlepsze mokre karmy dla psów
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje i marki mokrych karm dla psów. To produkty ogólnego przeznaczenia, dedykowane zwierzętom w określonym wieku i dla psów o specjalnych potrzebach żywieniowych. Doskonałym przykładem produktów o specjalnym przeznaczeniu są karmy monobiałkowe dedykowane zwierzętom z alergiami pokarmowymi. Monobiałkowa, mokra karma dla psa zawiera w swoim składzie jedynie określony rodzaj zwierzęcego białka, na przykład mięso indyka, jagnięcinę lub wołowinę. Najlepsze karmy dla psów bazują na mięsie, tłuszczu i podrobach zwierzęcych, są wolne od zbóż, które mogą powodować problemy trawienne i dużej ilości innych składników pochodzenia roślinnego. Oczywiście w składzie dobrej jakości karm wciąż znaleźć możemy warzywa lub owoce, ale procentowa zawartość takich składników jest niewielka.
W poszukiwaniu wartościowej wersji mokrej karmy dla psa warto zapoznać się ze składem kilku produktów i wybrać ten, w którym znajduje się najwięcej mięsa oraz innych substancji odzwierzęcych. Nawet jeśli pies nie ma stwierdzonej alergii pokarmowej, lepiej prewencyjnie zrezygnować z podawania mu karm zawierających zboża, przynajmniej tych, które zawierają duży ich dodatek.