Ubierz swojego psa

Zadbaj o swojego pupila

„Pies to najlepszy przyjaciel człowieka” – to powiedzenie przynajmniej raz w życiu słyszał zapewne każdy z nas. Posiadacze psów z pewnością zgodzą się z zawartą w powiedzeniu tezą. Psy od wieków towarzyszą ludziom, pomagając w pracy – na pastwiskach czy polowaniach, zapewniając dzięki swojej obecności poczucie bezpieczeństwa czy też po prostu towarzysząc ludziom w codziennym życiu i ciesząc ich swoją obecnością. Współcześnie w cywilizowanym świecie dbamy o naszych podopiecznych karmiąc je właściwie zbilansowanymi karmami, a nie resztkami z naszych stołów. Dbamy o ich zdrowie, odwiedzając gabinety weterynaryjne, często pozwalamy spać psiakom z nami w naszych łóżkach. Wielu opiekunów psów nie lubi określenia „Pan” czy „Pani”. Traktujemy psy jak naszych podopiecznych, przyjaciół, a wiele osób określa je wprost jak członków rodzin. Nic więc dziwnego, że dbamy o niemal każdy aspekt ich życia. Również mając na uwadze komfort termiczny podczas spacerów w sezonie jesienno –zimowym. Wybór ubranka dla psa zależny będzie od wielu czynników, na co więc zwrócić uwagę?

Ubranko dla psa na zimę – jak je wybrać?

Ubranka dla psa to niemal niezbędne wyposażenie każdego opiekuna. Wyłączyć możemy tu tylko największe razy długowłose. Choć należy pamiętać, że czasami i psy dużych ras o krótszej sierści, jak na przykład dobermany, mogą nie lubić spacerować po deszczu i wówczas warto zaopatrzyć się w przeciwdeszczowe ubranie nawet dla tak dużego pieska. Ubranka dla psów jednak zazwyczaj są zagadnieniem dotyczącym psów małych i średnich ras. Wybór dobrać należ zależnie od rasy, rodzaju owłosienia (czy nasz pies ma włos czy sierść), preferencji termicznych danego pieska, czy też konkretnej pogody (przy temperaturach sięgających -20 stopni Celsjusza warto ubierać także na przykład 20 kilowe pieski z sierścią, które w innych warunkach nie narzekały na marznięcie). Psy małych ras, na przykład yorki, maltańczyki czy hawańczyki, ale także małe buldogi czy mopsy zaszczycaj ubierane są już kiedy temperatura zbliża się do zera. W przypadku ras psów nieowłosionych takich jak grzywacz chiński czy nagi pies meksykański, ubranko konieczne będzie zależnie od indywidualnych preferencji psa, być może już nawet przy temperaturach rzędu 7 czy 8 stopni. Jest więc wiele zmiennych, ale są także pewne stałe.

Wybierając ubranko powinniśmy dokonać pomiarów psa. Obwodu klatki piersiowe, szyi, brzucha a także długości (licząc od szyi). Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać rozmiar: S u jednego producenta, niekoniecznie będzie zgodny temu rozmiarowi u drugiemu. Po drugie warto zwrócić uwagę na typ ubranka. Czy potrzebujemy ubranka przeciwdeszczowego? – wówczas zwróćmy uwagę na nieprzemakalną powłokę, czy może zapewniającego ciepło? – w takie sytuacji warto sprawdzić czy ubranie posiada ocieplenie. Najtrudniejsze jest wybranie pierwszego ubrania. Potem będą nam już znane preferencje pieska. Niektóre psy nie lubią kiedy ubranie ma rękawy lub też nogawki, wówczas warto zdecydować się na kurtki i sweterki w typie kamizelki. Innym takie elementy nie przeszkadzają i nie krępują ich ruchów i można je wykorzystać , aby zapewnić pupilowi ciepło.
Na koniec kwestia ważna szczególnie dla opiekuna – czyli wygląd ubranka. Dobór kolorów i wzorów to przyjemny element. Pamiętajmy jedynie o tym, aby ubranko nie zawierało byt wielu elementów ozdobnych (sprzęczki czy duże kokardy), które mogłyby przeszkadzać psu.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *