Tresura psa to duże wyzwanie dla każdego właściciela czworonoga. Warto jednak podejść do tego zadania profesjonalnie, aby nauczyć psa prawidłowego zachowania i reagowania na komendy. O czym trzeba pamiętać, rozpoczynając szkolenie swojego psa?
Kiedy w domu pojawia się szczeniak, życie domowników znacznie się zmienia. Jednak zachwyt nad pupilem nie może sprawić, że szkolenie psa odłożymy na bliżej nieokreśloną przyszłość. Po krótkim okresie adaptacji w nowym domu należy rozpocząć szkolenie szczeniaka. Jak się za to zabrać?
Tresura psa – od czego zacząć?
Planując szkolenie psów, warto zacząć od zdobycia podstawowej wiedzy, która pozwoli nam osiągnąć zadowalające efekty, a zarazem uniknąć błędów. Kierowanie się wyłącznie intuicją nie jest dobrym pomysłem, ponieważ możemy wtedy popełnić błędy, które będą miały negatywne konsekwencje. Warto więc zapoznać się z fachową literaturą lub poszukać rad profesjonalistów w internecie. Przed rozpoczęciem treningów z psem, trzeba wyposażyć się w zabawki i przekąski, które będą niezbędne podczas szkolenia psa. Dobrym pomysłem są naturalne gryzaki firmy Petmex, które mogą pełnić funkcję nagrody, kiedy pies dobrze wykona zadanie. Konieczny będzie też zakup gwizdka i smyczy, które przydadzą się poza domem.
A kiedy zacząć tresurę psa? Nie należy zwlekać z tym zbyt długo. Choć kiedyś popularne było przekonanie, że psa szkolimy od 6 miesiąca życia, opierało się ono na technikach awersyjnych, które zakładały, że podstawowa metoda to strach. Uważano więc, że takich metod nie powinno się stosować wobec młodych psów. Obecnie stosuje się inne techniki szkolenia, nie ma więc powodu, aby zwlekać z rozpoczęciem szkolenia. Pierwsze treningi można rozpocząć już po kilku dniach od pojawienia szczeniaka w domu, czekając tylko, aż pies poczuje się dobrze w nowym domu.
Szkolenie psa – o czym warto pamiętać?
Pierwsze treningi nie powinny trwać zbyt długo, za to warto powtarzać je kilka razy dziennie, aby pies mógł przyswoić nowe informacje. Wystarczy kilka ćwiczeń po kilkanaście minut, aby pies zaczął zdobywać nowe umiejętności, nie tracąc przy tym zainteresowania. Pamiętaj, aby po każdym treningu nagrodzić psa przekąską, np. naturalnymi gryzakami Petmex, które są poddawane procesowi suszenia, dzięki czemu zachowują wyjątkowy zapach i smak, co doceni każdy pies. Pamiętaj, aby nagradzać psa tylko po prawidłowym wykonaniu zadania i robić to natychmiast. Dzięki temu pies będzie wiedział, że musi się starać, aby zasłużyć na nagrodę. Szkolenie psa powinno odbywać się przed porą karmienia, dzięki czemu będzie on bardziej zmotywowany, aby zasłużyć na smaczną przekąskę.