Sklep akwarystyczny radzi – rzeczy, których należy unikać w prowadzeniu akwarium

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z prowadzeniem akwarium? Każdemu na samym początku zdarza się popełniać masę błędów, które są nieodłączną częścią tego hobby. Na szczęście nie jest to nic strasznego, ponieważ każdy musi jakoś i od czegoś zacząć. By nasze ryby, bezkręgowce, rośliny czuły się komfortowo i bezpiecznie w akwarium i stanowiło ono dla nich dom, warto jest pamiętać o kilku prostych zasadach i rzeczach, których należy unikać w akwarium.

Najczęściej popełniane błędy w prowadzeniu akwarium

Istnieje kilka wiodących błędów, które popełnia każdy kto rozpoczyna swoją przygodę z akwarium. Z jakimi błędami najczęściej spotyka się akwarystyka? Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest nadmiar pokarmu dla ryb. U ryb nie pojawia się coś takiego jak poczucie sytości, dlatego nie przestają jeść. Obserwując ich zachowanie bardzo często można wyciągnąć złe wnioski i dodawać za dużo jedzenia do zbiornika. Nadmiar pokarmu ma negatywny wpływ nie tylko na ryby, ale również na jakość wody w akwarium. Głównym skutkiem ubocznym nadmiaru pokarmu dla ryb jest to, że mogą ucierpieć na tym ryby, ponieważ kiedy będą przekarmione są zdecydowanie bardziej podatne na choroby. Innym aspektem jest to, że niektóre gatunki ryb mają tendencję do znacznego i bardzo obciążającego organizm wzrostu, w sytuacji kiedy jest im dostarczana nadwyżka pokarmu. Główną z oznak tego, że ryby są przekarmione, jest to, że resztki pokarmu, które po dłuższym czasie od podania jedzenia, w dalszym ciągu unoszą się w wodzie. W takim razie, jak sklep akwarystyczny radzi, by karmić ryby? By uniknąć ich przekarmienia, ryby akwariowe powinny dostawać tyle pokarmu ile są w stanie zjeść w trakcie kilku minut od podania. Powinniśmy pamiętać o tym, że ryby powinny być karmione kilka razy dziennie w małych ilościach. By znaleźć odpowiednią ilość pokarmu dla ryb, możemy użyć do tego łyżki dozującej bądź dozownika do karmy. Odpowiedni dla ryb jest także post przez jeden dzień w tygodniu.

Innym często spotykanym problemem w akwariach jest zbyt mała ilość roślin. Rośliny akwariowe, to nie tylko coś co łapie za oko, ale także spełniają mnóstwo różnych ważnych zadań w wodzie. Z tego powodu akwarystyka, to nie tylko ryby, ale także roślinność. Rozpoczynając swoją przygodę z akwarystyką i tworząc swoje pierwsze akwarium dobrze będzie obsadzić je różnymi roślinami. Rośliny zapewniają stabilną równowagę biologiczną w akwarium, filtrują zanieczyszczenia w wodzie, zwiększają zawartość tlenu w wodzie, zapobiegają nadmiernemu rozwojowi glonów, a także zapewniają siedliska, schronienia i tarliska dla ryb i są też pożywieniem dla ryb. Wybierając rośliny powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby ryb. Istotną rolę odgrywa również rozsądna struktura. By wszystko w akwarium dobrze wyglądało, niskie rośliny powinny być umieszczone na pierwszym planie, ponieważ tam mogą spokojnie się rozwijać i nie będą zasłaniać widoku na mieszkańców akwarium.

Odpowiednie oświetlenie akwarium

Jednym z częstych technicznych błędów jakie zna akwarystyka, jest złe oświetlenie akwarium. Światło jest niezbędne dla odpowiedniego wzrostu roślin oraz dla dobrego samopoczucia ryb akwariowych orz wielu mikroorganizmów. Rybom potrzebne jest światło do tworzenia witaminy D3, budowy szkieletu, skóry, a także procesów metabolicznych. Dodatkowo rośliny, które znajdują się w akwarium potrzebują światła do fotosyntezy, dzięki której w wodzie wytwarzany jest tlen. Aby dobrze doświetlić akwarium możemy zamontować w nim świetlówki, halogeny, lampy HQL i lampy LED. Dla wzrostu roślin korzystne będzie stworzenie kombinacji kilku kolorów światła, które są zbliżone do światła słonecznego. Poza tym warto też regulować czas trwania oświetlenia za pomocą zegarka sterującego. Wybierając oświetlenie do zbiornika musimy stosować się do wartości: na jeden litr wody potrzeba ok. 0,4 do 0,7 wata lub 30 do 50 lumenów. Dodatkowo potrzebna będzie jedna świetlówka na każde 10 cm głębokości wody.

Zakładasz akwarium i potrzebujesz wyposażenia oraz pomocy? Odwiedź tę stronę internetową i poznaj nowy sklep akwarystyczny: https://trzmiel.com.pl

 

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *