Siatka na balkon – zadbaj o bezpieczeństwo kota

Popularne powiedzenie mówi, że koty zawsze spadają na cztery łapy. To niestety nieprawda. Upadek z dużej wysokości może skończyć się dla kota tragicznie. Aby tego uniknąć, warto odpowiednio zabezpieczyć okna i balkony. Dobrym rozwiązaniem jest siatka na balkon, która pozwala zwierzęciu na bezpieczne wylegiwanie się na słońcu.

Siatki zabezpieczające – zadbaj o bezpieczeństwo kota

Koty to bardzo energiczne i ciekawskie zwierzęta, których nie da się wytresować. Lubią polować na przelatujące ptaki czy owady, a to może zwiastować niebezpieczeństwo. Zagrożone są nie tylko koty mieszkające w blokach, ale również te z domków jednorodzinnych. Kot może wypaść lub wyskoczyć z balkonu czy tarasu. W najgorszym wypadku może to skutkować śmiercią lub uszkodzeniem narządów wewnętrznych, w najlepszym ucieczką. Wystraszone koty chowają się w zakamarkach, nie zawsze udaje się je znaleźć. Czy warto tak ryzykować i przez niedopilnowanie stracić swojego pupila? Lepiej wybrać dobrą siatką zabezpieczającą i pozwolić kotu, aby bezpiecznie spędzał czas na świeżym powietrzu i miał do dyspozycji cały teren balkonu.

Jaka powinna być siatka zabezpieczająca na balkon?

Wybór siatek na balkon jest duży, każdy może wybrać produkt, idealny dla swoich potrzeb. Ważne, aby siatka na balkon dla kota była wytrzymała, trwała i mało widoczna. Powinna być wykonana z materiału odpornego na kocie zęby i pazury, ponieważ zwierzęta mogą próbować ją zniszczyć. Dobrym wyborem są siatki balkonowe z węzłową strukturą, dzięki którym uszkodzenie jednego elementu nie powoduje powstania dużych dziur. Warto zwrócić uwagę na oczka siatki. Nie mogą być zbyt duże, ponieważ kot mógłby się przez nie przedostać. Małe oczka są lepszym wyborem, chronią dodatkowo balkon przed ptakami. Dobrze, jeżeli siatka ochronna na balkon ma jasny kolor, nierzucający się w oczy.

Jakie siatki na balkon dostępne są na rynku?

Osoby, które chcą zabezpieczyć balkon, mogą wynająć firmę, która zajmuje się zabezpieczaniem balkonów lub wybrać siatki do samodzielnego montażu. Główne rodzaje siatek to:

  • siatki z monofilamentu – są tanie i niemal niewidoczne, ale mało odporne na uszkodzenia,
  • siatki z polipropylenu – są trwałe i odporne, mogą być produkowane na wymiar,
  • siatki z polietylenu – są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne,
  • siatki z polietylenu wzmocnionego drutem – są stabilne i mocne, nie tylko zabezpieczają balkon, ale również są atrakcją dla kota, który może się po nich wspinać,
  • siatki z metalu – są mocne i trwałe, ale sztywne, mogą rdzewieć pod wpływem wilgoci.

Siatki do samodzielnego montażu sprzedawane są najczęściej z instrukcją i elementami, umożliwiającymi założenie siatki. Najczęściej są kołki, haki, zaczepy mocujące oraz linka.

Jak zamontować siatki ochronne na balkonie?

Montaż siatki balkonowej jest prosty, ale dość pracochłonny. Można zdecydować się na montaż inwazyjny lub bezinwazyjny. Ten pierwszy wymaga nawiercania otworów w ścianie elewacyjnej, użycia kołków i dybli. Ta metoda jest trwalsza, ale niestety nie zawsze można ją zastosować. W niektórych budynkach potrzebna jest zgoda administracji lub właściciel budynków. W przypadku braku zgody można zamontować siatkę w sposób nienaruszający elewacji. W takim wypadku stosuje się haki chemiczne lub zaczepy polipropylenowe, które przytwierdza się klejem lub silikonem. Inną opcją jest zastosowanie drążków rozporowych lub zamontowanie siatki do drewnianej ramy, która następnie zakłada się na balkon. Zabezpieczenie balkonu powinno być obowiązkiem każdego właściciela kota. Siatka balkonowa pozwala uchronić pupila przed wypadkiem lub ucieczką. Warto ustalić, jaka siatka będzie w danym przypadku najlepsza i zdecydować się na montaż samodzielny lub skorzystanie z pomocy specjalistów. Bezpieczeństwo zwierzą domowych jest podstawą, dlatego nie warto zwlekać.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *