W akwariach hodowanych jest około 1000 gatunków tropikalnych ryb słodkowodnych, wykazujących się różnorodnością ze względu na barwność i kształt.
Błyszczyk brylantowy (Moenkhausia pittieri) z rodziny kąsaczowatych (Characidae), wywodzącej się z Ameryki południowej, zaopatrzonych w płetwę tłuszczową, jest rybą długości 6 cm, o ciele jasno fioletowym, na świetle połyskującym, podłużnych płetwach grzbietowej i odbytowej, zakończonych białymi krawędziami. U samicy brak odkształconych płetw, ciało jest żółte, srebrno błyszczące. Błyszczyk wymaga temperatury wody w zakresie 22-26ºC, warunki hodowli jak w przypadku zwinnika jarzeńca.
Błyszczyk parański (M. sanctaefilomenae) to również niewielka rybka o wymiarach do 6 cm długości. Ciało po bokach jest srebrzyście połyskujące, z zaznaczonymi większymi łuskami. Płetwy są pozbawione koloru, płetwa grzbietowa i odbytowa z białym narysem. Na płetwie ogonowej umieszczone są dwie plamy, połyskująca srebrna oraz czarna. Tęczówki oczne są czerwone połyskujące. Błyszczyki przystosowane są do dużego akwarium, sporadycznie zarośniętego twardolistną roślinnością, której nie mogą podgryzać, również z roślinami pływającymi, przy silnym oświetleniu. Wymagana temperatura to 20-26ºC, woda powinna być miękka lub średnio twarda. Należy hodować po kilka ryb, pokarm stanowią wazonkowce, rureczniki, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, płatki owsiane, sałata.
Bystrzyk Axelroda (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) zwany czarnym neonem, ryba o długości 3, 5 cm, ma część grzbietową oliwkowo-brązową, z siatkowatym narysem, część dolna ciała jest srebrna. Po bokach znajdują się czarne pasy, nad nimi pasy żółto-zielone. Płetwy pozbawione są barwy, tęczówka oka czerwono-zielona. Temperatura wody powinna wynosić 24-26ºC (podobnie jak dla zwinnika jarzeńca).
Bystrzyk czerwony (H. Flammeus) inaczej czerwona tetra, pochodzi z Brazylii, wymiary ciała wynoszą 4, 5 cm długości. Tułów po bokach jest żółty, grzbiet szaro-zielony, dolna część ciała jest srebrna. Tył i płetwy (oprócz piersiowej i tłuszczowej) są czerwone, przy wieczku skrzelowym dwie ciemniejsze plamy. Płetwy odbytowe i brzuszne samców są czarne. Pływa w skupisku ryb, w średnim lub dużym akwarium, zarośniętym roślinnością z wolnym miejscem do poruszania się, przy niewielkim oświetleniu. Woda powinna być miękka lub twarda, niezbyt często odświeżana, o temperaturze 20-25ºC, przezroczysta. Pokarmem są rureczniki, oczliki, wazonkowce, sałata, suche pokarmy.
Bystrzyk ozdobny (H. ornatus) o długości 4, 5 cm, boki tułowia ma zielono-brązowe o jasnym odcieniu, dolna część srebrzyście błyszcząca. U samca płetwa grzbietowa wydłuża się sierpowato, jest czerwono-czarna, u samicy owalna, z centralnie umieszczoną czarną plamą, z białą krawędzią. Na płetwie ogonowej, koloru szaro-żółtego, ustawione są zewnętrznie 2 czerwone plamy, płetwy odbytowa i brzuszne są żółtawe, na krawędziach ciemniejsze, z białą kreską. Płetwy tłuszczowa i piersiowe pozbawione są koloru. Bystrzyk żyje w temperaturze 24-26ºC, w warunkach zbliżonych do zwinnika jarzeńca.
Bystrzyk pięknopłetwy (H. pulchripinnis) zwany cytrynką, o długości 4 cm ma ciało prześwitujące, szaro-żółte, tęczówkę oka połyskującą, czerwoną. Płetwy o żółtych promieniach ustawionych po zewnętrznej stronie są czarne (grzbietowa i odbytowa). Optymalna temperatura do życia wynosi 23-25ºC, pokarm należy uzupełniać w roślinny, hodowla podobnie jak u zwinnika jarzeńca.
Bystrzyk różowy (H. callistus) osiąga również 4 cm długości. Górna część tułowia czerwono-brązowa jest w świetle srebrno błyszcząca, dolna część ciała żółto-brązowa. Płetwa grzbietowa jasnobrązowa, na zewnątrz czarna, pozostałe płetwy różowe z czerwonym odcieniem, odbytowa z zaznaczonym czarnym polem i białą krawędzią, tłuszczowa pozbawiona koloru. Żyje w temperaturze 22-25ºC, podobnie jak zwinnik jarzeniec, nie można hodować bystrzyka różowego razem z rybami długopłetwymi np. skalary.
Bystrzyk z Serpa (H. serpae) pochodzący z Amazonki, o długości 4 cm, podobny do bystrzyka różowego (różni się obecnością ciemnej plamy na przodzie tułowia), również warunki hodowli zbliżone do poprzedniego gatunku.
Bystrzyk trójpręgi (H. heterohabdus) nie przekracza 4, 5 cm, ma tułów po bokach żółtobrunatny, górna część czerwono-brązowa, dolna srebrno-biała. Charakterystyczne są trzy pasy biegnące wzdłuż ciała (czerwony, żółty i czarny). Płetwy pozbawione są barwy (w odcieniu lekko żółtym), tęczówka oka jest czerwona, połyskująca. Hodowla w temperaturze 24-26ºC, podobnie jak w przypadku zwinnika jarzeńca.
Tetra cesarska (Nematobrycon palmeri) o długości 5, 5 cm, grzbiet ma zielono-brązowy, dolną część żółtawą, po bokach wyraźne dwa pasy: błękitno-zielony i czarny. Tęczówka oka jest połyskująca, zielono-niebieska, płetwy prześwitujące, zielono-żółte. Zewnętrzne promienie płetw grzbietowej i ogonowej są wydłużone (u tej ostatniej również środkowe). Gatunek pływający w gromadzie, samce w rewirach, w temperaturze wody, w temperaturze wody 24ºC, w warunkach podobnie jak zwinnik jarzeniec.
Hokejówka amazońska (Thayeria boehlkei) o długości ciała 6 cm, porusza się w nietypowej pozycji, głową skierowaną do góry. Tułów po bokach jest srebrno połyskujący, grzbiet zielono-brązowego koloru, wzdłuż ciała po bokach biegnie czarny pas (pod nim pas żółty). Na bezbarwnych płetwach znajdują się żółtobiałe promienie (odbytowa i ogonowa). Hodowla przebiega podobnie jak u zwinnika jarzeńca.
Neonka Innesa (Paracheirodon innesi) inaczej zwana bystrzykiem neonowym lub neonem Innesa pochodzi z leśnych strumieni Amazonki, gatunek długości 3, 5 cm, górna część ciała w ubarwieniu zielonkawym, dolna w odcieniu żółtobiałym, z czerwoną częścią tylną. Od oka do płetwy tłuszczowej rozpościera się błękitno-zielony połyskujący pas, również w tym samym odcieniu tęczówka oka. Płetwy pozbawione są koloru, na płetwie odbytowej białe zakończenie. Gatunek ten jest towarzyski w gromadce rybek. Woda powinna być miękka lub niezbyt twarda, właściwa temperatura wynosi 20-25ºC, warunki hodowli podobne do zwinnika jarzeńca.
Prestylka barwna (Pristella maxillaris) nosi też nazwę prystelli gwiaździstej, dochodzi do 4, 5 cm długości, ciało jest prześwitujące, zielono-żółte, srebrno błyszczące, na płetwach bocznych widnieje czarna plama, płetwa ogonowa jest czerwona. Pływa w gromadce, w wodzie miękkiej lub średnio twardej, w temperaturze 20-26ºC (podobnie jak zwinnik jarzeniec).
Zwinnik Costello (Hemigrammus hyanuaryi) czyli zielony neon z górnego biegu Amazonki, ryba wielkości 4 cm o grzbiecie żółto-zielonym, część brzuszna srebrno-zielona. Po bokach widnieje połyskujący zielony pas, przy płetwie ogonowej ciemna plama, nad nią żółta, połyskująca. Warunki hodowli jak w przypadku zwinnika jarzeńca jednak potrzebuje dużo przestrzeni i częstej wymiany wody, wykazuje wrażliwość na zmiany otoczenia (oświetlenie).
Zwinnik jarzeniec (H. erythrozonus), pochodzący z Gujany to ryba wielkości 4 cm szaro-zielona, górna część ciała jest ciemniejsza, dolna w srebrnej tonacji. Po bokach ciała znajdują się połyskujące czerwone pasy, zakończenia prześwitujących płetw białe. Przebywa w gromadzie rybek, w akwarium średnio dużym, gęsto obsadzonym roślinami, wymaga stonowanego oświetlenia (rośliny pływające), podłoża o ciemnym zabarwieniu. Woda powinna być miękka, idealnie czysta, czasami lekko odświeżana, temperatura w zakresie 23-28ºC, z dodatkiem garbników. W skład pokarmu wchodzą: rureczniki, oczliki, wazonkowce, rozwielitki, również pokarmy suche, samców nie powinno się odławiać siatką.
Zwinniki latarnik (H. ocellifer falsus) , dochodzący do 4, 5 cm długości, posiada zabarwienie brązowe o odcieniu oliwkowym, srebrno-błyszczące, przy płetwie ogonowej narys w kształcie krzyża oraz żółtopomarańczowa plama. Płetwy pozbawione koloru mają białe zakończenia. Tęczówka oka czerwona w części górnej, mieniąca się. Pływa gromadnie w wodzie o temperaturze 22-27ºC.
Zwinnik nadobny (H. pulcher) wielkości 5 cm, na świetle przybiera barwy od szaro-zielonego do bursztynowego, błyszczącego, również podobnego koloru plama przy płetwie piersiowej oraz ciemna plama w okolicy płetwy ogonowej. Płetwy są koloru miedzianego, z wyjątkiem bezbarwnych płetw brzusznej, tłuszczowej i piersiowych, tęczówka oka czerwono-turkusowa. Postępowanie w hodowli jak w przypadku zwinnika jarzeńca, w temperaturze wody 25-28ºC.
Zwinnik ogonopręgi (H. caudovitatus) z La Platy, dochodzi do 7 cm długości, jest niebiesko-zielony, srebrno połyskujący, górna część ciała ciemniejsza. Przy płetwie ogonowej widnieje żółto-czarna plama, pozostałe płetwy są czerwono-żółte. Gatunek gromadny, wymaga dużego akwarium z twardolistną roślinnością. Woda powinna być miękka lub twarda, lekko odświeżana, o temperaturze 18-28ºC. Pokarmem są rureczniki, rozwielitki, wazonkowce, oczliki, sałata, płatki owsiane, suche pokarmy.
Żałobniczka czarna (Gymnocorymbus ternetzi), zwana czarną tetrą, o długości 6 cm, górną część tułowia ma ubarwioną na kolor oliwkowozielony, dolną część na srebrno-biały, boki ciała ciemniejsze. Żyje w akwarium średnio dużym, sporadycznie zarośniętym, z miejscem do pływania, w wodzie miękkiej, niezbyt twardej, w temperaturze 23-25ºC, pokarm stanowią rureczniki, oczliki, wazonkowce, również suche pokarmy.