Razbora klinowa — poznaj ten popularny gatunek rybki akwariowej

Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha) to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Jaki jest klucz do jej udanej hodowli? W jakich warunkach czuje się najlepiej? Sprawdź to!

Naturalnym środowiskiem razbory klinowej są słodkie wody Półwyspu Malajskiego. Zamieszkuje zaciemnione rzeki i obszary bagienne. Do Europy trafiła po raz pierwszy na początku XX wieku. Od tamtej pory bije rekordy popularności wśród miłośników akwarystyki. Te ruchliwe rybki nie mają wysokich wymagań co do parametrów wody. Jednocześnie są bardzo ładne i wyjątkowo ruchliwe. Mogą z powodzeniem mieszkać w zbiorniku z innymi gatunkami. Co warto o nich wiedzieć?

Razbora klinowa – maluch z rodziny karpiowatych

Razbora klinowa to niewielka ryba słodkowodna. Osiąga zazwyczaj długość od 4 do 5 cm. Jej ciało jest smukłe i wydłużone. Nazwę „klinowa” zawdzięcza charakterystycznemu trójkątnemu kształtowi głowy. Grzbiet oraz górna część ciała mają kolor ciemnooliwkowy z zielonkawym połyskiem. Z kolei brzuch jest srebrzysto-biały. Na bokach rybki widoczne są dwa błyszczące pasy: jeden czerwony i drugi niebieski. Ta kombinacja barw nadaje razborze klinowej wyjątkowego i naprawdę uroczego wyglądu. Każdy przyszły opiekun powinien pamiętać, że razbora to stworzenie stadne. Oznacza to, że najlepiej czuje się w większych grupach, zwanych ławicami W towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku lub innych spokojnych rybek, stado staje się bardziej odważne i aktywne. Grupowe zachowania tego gatunku stanowią piękne widowisko dla obserwatorów akwarium!

Warunki w akwarium razbory klinowej

Razbory klinowe to bardzo wdzięczne rybki do akwarium. Trzeba jednak pamiętać, że mają one określone wymagania dotyczące pojemności zbiornika oraz parametrów wody. Pamiętaj, że ten gatunek jest bardzo społeczny i ruchliwy. Dlatego pomimo niewielkich rozmiarów wymaga sporo przestrzeni w akwarium. Wybierz zbiornik, który ma przynajmniej 60 litrów, przy czym powinien być on dłuższy niż wyższy! A jaka woda do akwarium będzie idealna dla razbory? Najlepiej sprawdzi się ta o umiarkowanej twardości. Odczyn pH może wahać się od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Temperatura powinna wynosić od 22°C do 28°C. To bardzo ważny parametr, który ma duży wpływ na zdrowie razbory klinowej. Podłoże do akwarium może być różnorakie, ponieważ rybki tego gatunku rzadko zapuszczają się w okolice dna. Warto jednak zadbać o kolor piasku. Na ciemniejszym razbora osiąga ładniejsze ubarwienie. Zbiornik postaraj się wyposażyć w rośliny o szerokich liściach. Na ich spodzie samica prędzej czy później powinna złożyć ikrę. Warto wiedzieć, że razbory nie przyswajają pokarmu, który opada na dno akwarium. Karmienie należy przeprowadzać kilka razy dziennie, ale w małych dawkach, tak aby rybki były w stanie zjeść wszystko, co dostaną. Wybieraj wysokiej jakości pokarm suchy, który raz na jakiś czas warto urozmaicać mrożonym.

Z jakimi rybkami może mieszkać razbora?

Razbora klinowa to rybka o delikatnym i spokojnym usposobieniu. Unika konfliktów i rywalizacji z innymi rybami, co czyni ją idealnym wyborem dla akwarium społecznego z różnorodnymi gatunkami. Na liście potencjalnych sąsiadów rabory znalazło się wiele popularniejszych ryb akwariowych, w tym między innymi:

  • Gupik endlera (Poecilia wingei);
  • Kiryski (Corydoras);
  • Neonki innesa (Paracheirodon innesi);
  • Głowacica niebieska (Rasbora heteromorpha);
  • Kardynałki neonowe (Paracheirodon axelrodi);
  • Zbrojniki srebrne (Corydoras aeneus);
  • Danio pręgowany (Danio rerio);
  • Gupik przepierkowy (Poecilia sphenops);
  • Gupik złoty (Poecilia reticulata var.);
  • Barbus czerwony (Puntius conchonius);
  • Skalar trójbarwny (Pterophyllum scalare var.);
  • Zbrojnik panda (Corydoras panda);
  • Mieczyk brazylijski (Xiphophorus hellerii);
  • Danio pręgowany sumatrzański (Danio margaritatus);
  • Labiryntek nitkowłosy (Trichogaster pectoralis);
  • Barbus czerwony (Puntius conchonius);

Razbora klinowa – rozmnażanie

Razbora klinowa to rybka jajorodna, co oznacza, że rozmnaża się poprzez składanie ikry. Proces rozrodu rozpoczyna się, gdy samiec i samica osiągną dojrzałość płciową, co zazwyczaj ma miejsce w wieku 6-8 miesięcy. W odpowiednio przygotowanym akwarium samica rozpocznie składanie jaj na liściach roślin lub na powierzchni dekoracji. Następnie samiec zapładnia jaja. Ikra dosyć szybko może zostać zjedzona, dlatego jeżeli chcesz uzyskać narybek, to koniecznie należy dorosłe osobniki odłowić do innego zbiornika. Przy odpowiedniej opiece i zaangażowaniu, rozmnażanie razbor klinowych może być satysfakcjonującym doświadczeniem dla akwarysty, a młode rybki stanowić piękne i zdrowe dodatki do akwarium. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z akwarystyką, to ławica razbor klinowych może okazać się idealnym wyborem na początek. Pamiętaj, żeby odpowiednio przygotować zbiornik, również pod kątem parametrów wody. Regularne czyszczenie akwarium i podawanie właściwego pokarmu sprawi, że rybki będą pięknie rosły a z czasem nawet zaczną składać ikrę.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *