Psie sporty – jak wybrać trening do wykonania ze swoim pupilem

Czy planując swój trening zakładasz, że zrealizujesz go na siłowni lub w domowym zaciszu? Przy tych planach pomijać możesz jeden bardzo ważny czynnik, Twój podopieczny również chętnie by w nim uczestniczył! Zapewne sytuacje, gdzie wychodząc z domu widzisz oceniające spojrzenie Twojego pupila nie są Ci obce, dlaczego więc nie zaplanować treningu, od czasu do czasu, tak by Twój zwierzak również mógł w nim uczestniczyć?

Planowanie treningu wcale nie jest proste, co dopiero gdy towarzyszyć ma nam nasz dodatkowy kompan wymagający naszej opieki. Przypomnieć sobie możemy te nieudane treningi widziane w sieci, w których pozycja deski, wykonywanie yogi, nie jest możliwe, gdyż pupil w tym momencie wyraża zmartwienie, nie mogąc zrozumieć co właściwie robimy oraz dlaczego. Zaplanuj trening w sposób, który pozwoli Ci na jego pożądane efekty. Jeśli planowanie tego typu aktywności sprawia Ci przyjemność, sprawdź ile zarabia trener personalny, może jest to ścieżka kariery właśnie dla Ciebie.

Jogging z Twoim pupilem

Najpopularniejszym pomysłem jest zabranie pupila z nami na jogging lub bieg długodystansowy. Możliwości psów będą jednak bardzo zróżnicowane, nie każdy podoła temu zadaniu. Przede wszystkim liczy się tutaj wielkość psa, jego zasoby energetyczne oraz skłonności do aktywności. Niektóre rasy bieganie mają wpisane w swoją naturę, inne, należą bardziej do tzw. „kanapowców”. Dysponowanie krótkimi nóżkami nieprzystosowanymi do biegania, na pewno nie w tym tempie co my, nie zda egzaminu. Jest to rozwiązanie tylko dla niektórych z pupili. Podczas takiego treningu można zastosować długą smycz, ale też ważna będzie dyscyplina i trening zwierzak. Ważne by chciał biegać blisko nas, blisko nogi, słuchając się i utrzymując zbliżony rytm.

Jazda rowerowa

Podobnie jak w przypadku biegania, ta aktywność fizyczna także wymaga pewnego stopnia dostosowania. Rower osiąga również wysokie tempo, któremu nasz pupil musi sprostać. Podobnie prezentuje się sytuacja w przypadku utrzymania kontroli i stałego kontaktu z naszym pupilem. Smycz zapewni nam to bezpieczeństwo. Pies musi być także przyzwyczajony do dźwięków oraz faktu, iż porusza się wraz z pojazdem – musi się go nie bać. Preferowana byłaby tutaj też jazda w spokojnym tempie, po w miarę możliwości równych powierzaniach. Obserwujmy też siły, jakimi dysponuje nasz pupil, gdy się zmęczy, zróbmy przerwę w treningu oraz zwolnijmy tempo. Podczas tego treningu wzmocnimy nasze mięsnie nóg, siłę rąk oraz będziemy mieli okazję do wspólnej eksploracji okolic.

Wycieczka szlakiem

To rozwiązanie mieści się także w zakresie możliwości mniejszych i mniej aktywnych na co dzień zwierzaków. Wspólne odkrywanie terenu, poznawanie nowych miejsc oraz nawet przedzieranie się po mniej uczęszczanych i dostępnych miejscach może okazać się świetną przygodą. Warto wybrać teren zróżnicowany, niebędący na ciągłym, bezpośrednim nasłonecznieniu oraz taki, gdzie np. dostępne będą baseny wody. Przerwa w trekkingu na kąpiel psa w jeziorze może przywrócić mu siły oraz dać mu niesamowitą frajdę. My w tym czasie ćwiczymy przede wszystkim nasze mięśnie nóg, oddychamy świeżym powietrzem i pracujemy nad własną wytrzymałością.

Trening plenerowy

Możliwości w tym przypadku jest wiele. Wybierając odpowiednie miejsce, a więc najlepiej w otoczeniu terenów zielonych, z dostępem do cienia oraz będące bardziej zacisznym. Ważnym elementem jest także obecność innych zwierząt. Psie parki oraz przestrzenie, w których występują inne zwierzęta mogą być okazją dla pupila do kontaktu z innymi psami, ukojenia, radość z poznawania innych psów, zabawy z nimi oraz przyswojenia się do ich obecności. Jeśli jednak naszemu pupilowi brakuje takowego kontaktu na co dzień – może wpływać to rozkojarzająco, kusić pupila do zerwania się i odbiegnięcia. Takowym treningiem może być yoga na świeżym powietrzu, seria ćwiczeń na rozciąganie. Rozważyć możemy także skorzystanie z dostępnych w przestrzeniach miejskich siłowni w wolnym dostępie. Podczas gdy my ćwiczymy, nasz pies ma okazje do przebywania z nami poza domem, zamiast bycia w tej przestrzeni zostawionym – na pewno to doceni.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *