Prawidłowe karmienie kociaka

Mały kotek w domu to prawdziwy skarb i ulubieniec całej rodziny. Taki szkrab jest przede wszystkim niezwykle uroczy, aktywny i ciekawski, a także szybko przywyka do wszystkich członków rodziny, stając się ich małym pieszczochem. Jednak jego wychowanie to nie tylko zabawa z maluchem, ale i odpowiedzialność za jego doskonałe warunki i zdrowe pożywienie. Co zatem powinno znaleźć się w kocim menu, a czego lepiej unikać?

Kontrowersyjne mleko

Wśród wielu osób wciąż pokutuje mylne przekonanie, że kot powinien pić mleko i śmietankę. Prawda jest jednak taka, że nie służą one ani dorosłemu kotu, ani maluchowi. Mogą prowadzić między innymi do problemów trawiennych, dlatego nigdy nie powinny być podawane kotom ani kociętom. Jeśli już koniecznie chcesz podać swojemu młodemu kotu mleko, powinno to być specjalne kocie mleko, dedykowane wyłącznie dla niego i pochodzące z renomowanego sklepu zoologicznego. Najlepiej jednak sprawdzi się woda.

Produkty ludzkie

Żaden kot ani pies nie powinien być karmionym ludzkim jedzeniem. Pokarmy typowo ludzkie, a zwłaszcza wysoko przetworzone i mocno doprawione, nigdy nie mogą znajdować się w kocim menu, ponieważ szkodzą zwierzęciu. Mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń trawiennych, choroby, a w skrajnych przypadkach nawet śmiertelnego zatrucia.

Z tego też względu przed ciekawskim maluchem lepiej będzie schować wszystkie ludzkie produkty spożywcze, aby nawet przypadkiem ich nie skosztował. Nie wolno mu też podawać żadnych rzeczy takich jak wędliny, kiełbasy, resztki z obiadów, słodycze czy inne dania, jakie wybralibyśmy dla siebie.

Dużo wody i mokra karma

Koty niestety nie mają tendencji do samodzielnego picia wystarczającej ilości wody, dlatego od najmłodszych lat powinny być karmione mokrymi karmami, które dostarczą im wymaganej ilości wody. Również podawanie maluchom wody z miseczki (lub fontanny) i zachęcanie go do picia w dużej ilości sprawi, że jego rozwój będzie prawidłowy, a także przez całe swoje dorosłe życie zachowa lepsze zdrowie.

Pełnowartościowa karma dla kociaka

Aby dobrze nakarmić małego kotka i zapewnić mu prawidłowy rozwój, powinniśmy podawać mu wyłącznie wyspecjalizowane karmy dla kociąt. Zostały one zbilansowane pod względem składu i zawierają dokładnie tyle białka oraz tłuszczów, ile będzie potrzebował młody organizm zwierzątka do wzrostu czy też wysokiej aktywności. Niemniej istotne jest to, aby w prawidłowej kociej diecie znalazły się wszystkie witaminy i minerały, które zagwarantują mu jak najlepsze zdrowie i doskonałe funkcjonowanie.

Pełnowartościowa karma dla zwierząt to gwarancja, że podczas każdej weterynaryjnej kontroli kotek będzie miał dobre wyniki. Jednocześnie pełnowartościowa karma zapewni mu zasoby energetyczne do poznawania świata i zabawy, wpłynie pozytywnie na rozwój mocnych kości i wzrost mięśni. Kotek na pewno będzie szczęśliwy, a ty zachwycisz się jego wesołym zachowaniem i lśniącym futerkiem.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *