Mastif tybetański – podstawowe informacje o rasie

Psy są najlepszymi przyjaciółmi ludzi, to prawda stara jak świat, ale nie ma jednej rasy, którą kochaliby wszyscy, bez wyjątku. Jedni uważają, że najwierniejsze są kundle, a inni pragną psa rasowego. Jednak niezależnie od gustu i potrzeb, dla większości ludzi, pies jest traktowany jak członek rodziny. Wśród wielu ras na uwagę zasługuje mastif tybetański – pies potężny i wytrzymały.

Pochodzenie mastifa tybetańskiego

Rasa powstała wyłącznie do celów, można powiedzieć, zawodowych. Bardzo często psy te są wykorzystywane na farmach, gdzie pilnują bydła. Są opiekuńcze, ale o tym, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem, decydują samodzielnie. Mastify tybetańskie są rasą wykształconą na terenie Wyżyny Tybetańskiej. Zdaniem chińskiego genetyka, psy te, na przestrzeni lat, krzyżowały się w wilkami himalajskimi i dzięki temu powstały mastify, zwierzęta genetycznie przygotowane do życia w warunkach górskich.

Cechy mastifa tybetańskiego

Mastif tybetański jest psem poważnym i dostojny, a także spokojnym i cichym – chyba że zostanie sprowokowany. Ta rasa jest zazwyczaj cierpliwa w stosunku do własnych dzieci i innych zwierząt domowych, ale wymaga starannego wprowadzenia osób spoza rodziny. Często wolą przebywać na zewnątrz, gdzie mogą oglądać i patrolować swoje terytorium. Pomimo swojej masy rasa ta jest niezwykle zwinna, zdolna do wspinaczki i skakania. Każdy, kto chce mieć takiego psa musi sobie zdawać sprawę, że niezbędne będzie wysokie ogrodzenie.

Dla kogo mastif tybetański jest odpowiedni?

Mastify tybetańskie nie są małymi pieskami, które można nosić w modnej torebce. Mają własny, niezależny umysł i nie są popychadłami. Wiele mastifów tybetańskich jest samowolnych i dominujących, dlatego właściciel od początku musi im pokazać, że jest konsekwentny. Może się zdarzyć, że mastif nie będzie tolerował innego psa tej samej płci, nawet w rodzinie. Wynika to z tego, że rasa jest tak wyhodowana być trzymać z dala inne zwierzęta. Ich instynkt jest tak silnie rozwinięty, że często rzucają się w pościg za kotem lub innym zwierzęciem.

Większość mastifów jest za duża do przeciętnego domu, a wielu ludzi nie ma predyspozycji ani umiejętności aby zarządzać tym psem. Mastify tybetańskie mają zakorzenione instynkty obronne i są bardzo czujne w stosunku do innych ludzi. Z pewnością nie jest to pies, który będzie maskotką i przytulanką, wręcz przeciwnie, potrzebują dużo ruchu i ćwiczeń. Wtedy są zadowolone, a poza tym, ruch jest niezbędny do utrzymania dobrej formy, zdrowych kości i stawów. Jest to rasa wymagająca, droga i nie tak łatwo znaleźć szczeniaka.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *