Legowiska dla psów – jakie będą najlepsze?

Każdy pies powinien mieć w domu legowisko, które będzie tylko jego miejscem, w którym będzie mógł odpocząć od obecności domowników. Wbrew pozorom wybór legowiska dla psa nie jest łatwy. Mając w domu czworonoga, nie należy jednak pomijać jego zakupu. Jakie legowiska dla psów warto wybrać? Czym się kierować, podejmując decyzję?

Wybór odpowiedniego legowiska

Na rynku dostępnych jest wiele bardzo różnych typów legowisk dla psów, o bardzo różnych rozmiarach, grubościach czy materiałach. Wybierając legowisko, należy mieć na względzie wiele czynników, między innymi wiek zwierzęcia. W przypadku szczeniaków najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup tańszych modeli – młody, skory do zabawy pies będzie często niszczył swoje miejsce do spania. W przypadku starszych psów można stawiać na modele droższe, należy jednak odpowiednio je dopasować gabarytów zwierzęcia oraz uwzględnić jego ewentualne problemy zdrowotne.

O czym warto pamiętać, wybierając legowisko?

Wybierając legowiska dla psów w pierwszej kolejności należy zmierzyć czworonoga – dotyczy to przede wszystkim dorosłych osobników. Żaden pies nie powinien mieć zbyt małego posłania, gdyż będzie to przyczyną silnego uczucia dyskomfortu. Warto tak dopasować rozmiar legowiska, aby zwierzę mogło w nim swobodnie zmieniać pozycję. Psa zawsze należy mierzyć zaczynając od nosa, a kończąc na tułowiu. Ważna jest nie tylko jego długość, ale i szerokość. Najefektywniejsze pomiary można wykonać, gdy pies pozostaje w pozycji leżącej. Do wyników uzyskanych w pomiarach należy dodać jeszcze przynajmniej 20 cm (dzięki temu pies będzie miał więcej swobody przy zmianie pozycji).
Dobre legowisko powinno być wykonane z porządnych i wytrzymałych materiałów, które są jednocześnie miękkie i przyjazne w dotyku. Dużym atutem będzie tu łatwość czyszczenia oraz możliwość zdjęcia pokrowca legowiska i uprania go w pralce – szybko, skutecznie i wygodnie.

Jaki typ legowiska będzie najlepszy?

Typów legowisk dla psów dostępnych na rynku jest kilka, przy czym każdy z nich różni się między sobą w pewnych aspektach i to nie tylko tych powiązanych ze stanem wizualnym. Ich dobór uzależniony jest przede wszystkim od preferencji psa. Legowiska w formie domków czy budek będą idealne dla psów strachliwych – to będzie nie tyko ich miejsce do spania, ale również spokojny azyl, gdy zajdzie taka potrzeba. Owalne legowiska przeznaczone są dla ras małych i średnich. Legowiska ortopedyczne będą niezastąpione przy psach starych i chorych, wymagających specjalistycznego leczenia.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *