Krople czy obroża na kleszcze dla psów i kotów? Co wybrać?

Zmiany klimatyczne oraz coraz cieplejsze zimy sprawiają, że sezon na kleszcze w Polsce trwa niemal cały rok. Oznacza to, że opiekunowie potrzebują preparatów na kleszcze dla psów i kotów, które zapewnią skuteczną ochronę przez długi okres. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków, o zróżnicowanej skuteczności. Co na kleszcze dla psa i kota sprawdzi się najlepiej?

Co zabija kleszcze? Wybór preparatów antykleszczowych

Wybór preparatów jest bardzo duży. Od obroży, poprzez spray na skórę, preparaty spot-on, aż po tabletki. Dodatkowo, część preparatów dedykowana jest wyłącznie dla psów, ze względu na toksyczne dla kotów substancje czynne. To potrafi przyprawić o zawroty głowy nawet najlepiej zorientowanego opiekuna.

W przypadku preparatów przeciwkleszczowych pojawia się także jeszcze jeden problem. Nie wszystkie dostępne na rynku środki mają działanie biobójcze. Część produktów ma za zadanie jedynie zniechęcić kleszcza do żerowania. Choć takie środki mogą wspomóc działanie preparatów przeciwkleszczowych, w rzeczywistości nie powinny być stosowane jako jedyna forma ochrony.

Co odstrasza kleszcze? Przeważnie są to preparaty w formie aerozolu, jednak zdarzają się również obroże nasączone olejkami eterycznymi. Mieszanka rozmaitych olejków zniechęca pasożyta do żerowania, jednak intensywny zapach może być również przeszkodą dla szczególnie wrażliwych psów. Zapachy, które odstraszają kleszcze to między innymi wrotycz, goździk, trawa cytrynowa, szałwia, mięta pieprzowa czy drzewo herbaciane.

Obroża na kleszcze dla psów i kotów

Jedną z najbardziej popularnych form ochrony przed pasożytami zewnętrznymi jest obroża przeciwkleszczowa Foresto, która jest dostępna zarówno dla psów, jak i kotów. W przeciwieństwie do innych środków ochrony, zapewnia ona nawet ośmiomiesięczny okres ochrony, dzięki czemu jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, które idealnie sprawdzi się w przypadku opiekunów, którzy mają problem z regularnością.

Co więcej, jest ona całkowicie bezwonna i wodoodporna, dzięki czemu można ją stosować nawet jeśli nasz futrzak lubi czasem wykąpać się w jeziorze. W odróżnieniu od kropli, obroża przeciwkleszczowa świetnie sprawdzi się również u psów i kotów ras bezwłosych, a także u zwierząt wystawowych, ponieważ nie zostawia tłustych plam na sierści. Z kolei u zwierząt długowłosych z gęstym futrem lepiej sprawdzą się krople, ze względu na bezpośredni kontakt substancji czynnych ze skórą.

W przypadku kotów, zwłaszcza wychodzących, istnieje ryzyko zahaczenia o coś i zgubienia obroży lub zawieszenia się na niej. Choć obroża Foresto posiada specjalne zabezpieczenia, jeśli kot wychodzi na zewnątrz bez kontroli właściciela i ma tendencję do przeciskania się w wąskich przejściach, lepiej wybrać inne zabezpieczenie.

Krople na kleszcze dla psów i kotów

Na wstępie należy wspomnieć, że pod żadnym pozorem nie należy stosować preparatów spot-on dedykowanych dla psów na kotach. Posiadają one inne substancje czynne, które mogą doprowadzić do silnego zatrucia, a nawet śmierci zwierzęcia. Tak jest m.in. w przypadku kropli na kleszcze Advantix, które w składzie zawierają permetrynę. Jest to środek charakteryzujący się niezwykle wysoką skutecznością w zakresie zwalczania kleszczy i pcheł, jednak jest on toksyczny dla kotów.

Krople na kleszcze dla psów i kotów stosuje się co cztery tygodnie, dzięki czemu łatwiej pamiętać o regularnej ochronie. Są wygodne w aplikacji i dobrze sprawdzają się u zwierząt, które nie tolerują noszenia obroży przez cały czas. To doskonała opcja zwłaszcza dla psów długowłosych, u których ciężko dobrze dopasować obrożę, by zapewnić stały kontakt ze skórą.

Zobacz wszystkie środki antykleszczowe oraz przeciwpchelne dla psów i kotów i wybierz najlepszy dla swojego pupila: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/nasze-produkty/

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *