Korale SPS

Akwarium morskie, nawet w warunkach domowych, daje olbrzymie możliwości. Oprócz samych zamieszkujących je ryb, można również stworzyć cały podwodny ekosystem, w którym pojawią się na przykład rozbudowane i spektakularne koralowce. Wygląda to niezmiernie efektownie i może stanowić główny walor dekoracyjny pomieszczenia, w którym je ustawimy. Jak dobrać, a następnie we właściwy sposób dbać o korale do akwarium morskiego, żeby wyglądało ono pięknie przez długi czas?

Na początek warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania i jaki efekt finalnie chcemy osiągnąć. Czy chcemy uzyskać pięknie rozgałęzione struktury koralowców SPS lub podwodne drzewa budowane przez korale LPS? Od pomysłu w głównej mierze będzie zależeć decyzja, jaki koralowiec do akwarium wybrać. Trzeba również myśleć perspektywicznie, gdyż korale potrafią znacząco zwiększać swą wielkość w stosunkowo krótkim czasie. Rozmieszczając je zatem, warto zadbać o zachowanie odpowiednich odległości, żeby później nie być zmuszonych do przycinania i żmudnego rozplątywania gałązek.

Rodzaje akwariów morskich

Istnieje kilka rodzajów akwariów morskich: Fish Only, zbiorniki rafowe i zbiorniki z koralowcami miękkimi.
Niezmiernie popularne są od dłuższego czasu zbiorniki typu Fish Only, gdzie wbrew nazwie ozdobę stanowią nie tylko wyłącznie ryby (głównie rogatnice i skrzydlice), ale również żywa skała. Jest to fragment rafy koralowej, na której wciąż są obecne mikroorganizmy. Jeszcze kilka lat temu tego typu skały, oprócz funkcji czysto dekoracyjnej, pomagały również w procesie filtracji. Działo się tak, dzięki zamieszkującym je skorupiakom i wspomnianym wcześniej mikroorganizmom, które zajmowały się oczyszczaniem wody z organicznych resztek.

Oprócz wielu zalet żywa skała, może przynieść nam również mniej przyjazne niespodzianki takie, jak na przykład parzydełkowce.

Charakterystyka parzydełkowców

Parzydełkowce często porastają żywą skałę, tworząc zespoły podobne do niewielkich choinek. Wyglądają niewinnie, jednak potrafią boleśnie żądlić właściciela akwarium, a też ryby oraz rosnące w ich pobliżu koralowce. Aby nie dopuścić do ich pojawienia się na skale lub podstawce, przed włożeniem elementów do zbiornika, zaleca się wyszczotkowanie i opłukanie ich solanką.

Akwarium rafowe – użycie koralowców SPS i LPS

Najbardziej spektakularne i dające najwięcej możliwości jest akwarium rafowe. W tego typu zbiornikach umieszcza się korale twarde, które dzieli się na: korale SPS (Small Polyp Scleractinia, małopolipowe) lub korale LPS (Large Polyp Scleractinia, dużopolipowe). Koralowce twarde SPS mają wapienny szkielet i osadzone na nim nieduże polipy, z gatunków m. in.: Montipora, Seriatopor, Acropora i Stylophora. Tworzą piękne rozgałęzienia lub całe połacie na skale. Są piękne, ale trudniejsze w uprawie niż ich duzi kuzyni (głównie z gatunków: Caulastrea, Fungia i Catalaphylia) czy koralowce miękkie, więc odradza się umieszczanie ich w akwariach przez początkujących akwarystów. Po samym rozmieszczeniu koralowców, zaplanowaniu całej przestrzeni trzeba również pamiętać o jednej dodatkowej rzeczy. Trzeba umieścić w zbiorniku ryby „reef safe”, czyli takie, które nie będą zagrażać naszej rafie. Należą do nich między innymi: błazenki okoniowe, pokolce królewskie, żagiewki żółte.

Koralowce miękkie, czyli takie pozbawione wapiennego szkieletu, które nie powodują przyrostu rafy, są znacznie prostsze w utrzymaniu i mogą z powodzeniem wzbogacać nawet podstawowe wersje akwariów ze słoną wodą. W zbiornikach tego typu możemy trzymać takie same ryby jak w tych rafowych.

Podsumowując, koralowce SPS i LPS mogą budować najciekawsze konstrukcje w zbiornikach morskich. Ich hodowla wymaga już jednak umiejętności, konkretnej wiedzy i doświadczenia. Oprócz samego rozmieszczenia poszczególnych rodzajów koralowców, później trzeba pamiętać o odpowiednim, mocnym oświetleniu akwarium, zapewnieniu silnej cyrkulacji, o czystej wodzie oraz kontroli jej parametrów (poziomu wapnia, magnezu, azotanów i fosforanów) oraz temperatury. Jeśli zadbamy o to, nasze morskie akwarium będzie się rozrastać, tętnić życiem i tysiącem kolorów, przykuwając wzrok wszystkich.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *