Karmienie ryb słonowodnych

Karmienie rybek w akwarium to jeden z najważniejszych elementów w hodowli, a zarazem nie ukrywajmy, chyba też jeden z najprzyjemniejszych w przypadku domowych, wodnych pupili. Oprócz zapewnienia właściwych warunków bytowych, w których ryby morskie do akwarium będą czuły się dobrze, trzeba również zadbać przede wszystkim o dobranie odpowiedniego pokarmu dla nich. Jak to zrobić? W jaki sposób je karmić, żeby były zdrowe i pełne energii? Poniżej zamieścimy kilka wskazówek.

Jak często karmić rybki?

W przypadku specjalistów i hodowców zdania są podzielone, choć wszyscy zgodnie powtarzają, że nie wolno zbytnio przekarmiać naszych wodnych pupili. Najlepiej podawać im pokarm podzielony na kilka mniejszych posiłków, podawanych 2-3 razy na dobę. Jako że większość osób w ciągu dnia przebywa poza domem i dostarczanie regularnych porcji może nastręczać pewne trudności, warto rozważyć zakup karmnika automatycznego, który częściowo ułatwi proces w ciągu naszej nieobecności. Trzeba tylko pamiętać, że można z niego dostarczać wyłącznie pokarm suchy. Urządzenie nie pomoże przy mrożonkach.

W jaki sposób podawać pokarm rybkom? Nawet w przypadku pokarmu suchego powinno się używać dozownika, zamiast rozsypywania bezpośrednio z ręki. Na dłoniach mogą znaleźć się substancje, które zanieczyszczą pokarm (np. perfumy, detergenty), a co za tym idzie mogą zaszkodzić zwierzętom. Używając tabletek na szybę, zastosujmy pęsetę.

Niektórzy zalecają, żeby karmić ryby, które są aktywne. Zatem należy zadbać, aby 30 minut przed i po posiłku akwarium było w pełni oświetlone. Kupując nowe ryby do akwarium, warto również zaobserwować jeszcze w miejscu zakupu, jak zachowuje się wybrana przez nas rybka podczas karmienia. Niestety spora ilość zwierząt morskich dostępna w sprzedaży pochodzi z odłowów i nie jest przyzwyczajona do przyjmowania pokarmów zastępczych. Trzeba je dopiero tego nauczyć. Proces aklimatyzacji powinien się zacząć już w sklepie. Następnie kontynuuje się go w docelowym akwarium, gdzie nowo zakupione zwierzę poprzez obserwację innych ryb, uczy się zjadać „nowy” pokarm, który różni się od tego, do którego było przyzwyczajone na wolności.

Wielkości porcji

Oprócz częstotliwości podawania posiłków zwróćmy też uwagę na jego ilość. Wszystko zależy od rodzaju hodowanych rybek, ich wielkości i ilości.

Ogólna zasada mówi, żeby dostarczać go tyle, żeby wszystkie rybki mogły się najeść oraz żeby zjadły go w całości w ciągu 2-3 minut. Nadmiar niezjedzonego pokarmu będzie rozkładał się w wodzie, zanieczyszczając ją, a niekiedy nawet przytykając filtry. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz innymi ekspertami, którzy pomogą dobrać odpowiednie ilości. Skuteczną metodą będzie również obserwacja naszych pupili i dojście do odpowiedniej wielkości porcji na podstawie ich codziennych zachowań podczas jedzenia.

Jaki pokarm dla rybek będzie najlepszy?

Karmienie ryb słonowodnych nie jest specjalnie problematyczne, trzeba tylko pamiętać, że ryby tak, jak ludzie i większość domowych pupili, muszą mieć odpowiednio zbilansowaną dietę, dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb, rozmiarów i upodobań. W jednym akwarium z powodzeniem możemy trzymać rybki o różnych preferencjach – te jedzące mięso, wegetarian oraz takie, które są niemal wszystkożerne. Nie można zapominać, że ryby morskie w warunkach naturalnych, żyjąc w rafie, mają stały dostęp do konkretnego rodzaju pokarmu. Z tego też powodu sporo gatunków odżywia się w bardzo konkretny sposób, na przykład: bardzo popularne w morskich akwariach idolki (Zanclus Cornutus) w środowisku naturalnym żywią się głównie gąbkami, do tej diety dodając mięso małżów i glony, a z kolei pięknie żółto nakrapiane jednorożki (Oxymonacanthus Halli) preferują wyłącznie polipy acropor. Przed podjęciem decyzji o zakupie danego rodzaju rybek warto zatem zapoznać się z ich zwyczajami żywieniowymi. Można też skonsultować dietę pupili z lekarzem oraz wyspecjalizowanym sprzedawcą.

W przypadku ryb morski możemy używać pokarmów suchych, żywych lub mrożonych.

Pokarmy suche są najwygodniejsze i najprostsze w zastosowaniu. Zwróćmy uwagę, żeby zawierały jak najwięcej protein. Podajemy je, jak zostało to wcześniej powiedziane, z pomocą dozownika. Płatki rozsypujemy na powierzchni, podobnie granulat, który możemy wcześniej rozpuścić w naczyniu z wodą z akwarium, a następnie podawać rurką bezpośrednio. Pokarm w formie tabletek przyklejamy z pomocą pęsety na ściankach. Popularne wśród hodowców ryb morskich i chętnie konsumowane przez niektórych ich podopiecznych (np. Pokolce Królewskie) są również suszone algi, które przyczepia się w akwarium specjalnym klipsem. Ryby mogą zjadać je w swoim własnym tempie, a hodowca musi tylko pamiętać, żeby usunąć niezjedzone reszty po około 6 godzinach.

Mrożony pokarm dla ryb jak podawać? Nadaje się on głównie dla ryb drapieżnych. Należy dokładnie go rozmrozić (najlepiej w słonej wodzie z akwarium), ponieważ zamrożone kawałeczki mogłyby zaszkodzić rybkom. Następnie odcedza się go i podaje zwierzętom przy pomocy rurki. Niektórzy hodowcy decydują się również na dodanie do tak przygotowanego pokarmu witamin. Do najczęściej stosowanych pokarmów mrożonych należą: lasonogi, kryl, ikra, małże, krewetki i plankton.

Niektóre ryby chętnie spożywają pokarm żywy. Możemy zatem pomyśleć o wzbogacenie ich diety o larwy solowca lub kiełż zdrojowy. Równie chętnie jest też zjadany plankton, który możemy pozyskać, korzystając ze specjalnego zestawu do hodowli w warunkach domowych.

Podsumowując, istnieje wiele możliwości urozmaicenia diety rybek morskich w domowym akwarium. Decydując się na konkretne gatunki, należy zdobyć odpowiednią wiedzę o ich żywieniu poprzez lekturę oraz konsultację z weterynarzem i specjalistami. Dieta rybek, jak i wszystkich innych stworzeń, powinna być odpowiednio zbalansowana i urozmaicona, żeby dostarczyć im wszystkich niezbędnych dla zdrowia i dobrej kondycji substancji odżywczych. Obserwujmy naszych podopiecznych, uczmy się ich zwyczajów, a wówczas nasze akwarium będzie piękne i pełne wielokolorowego życia.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *