Żywienie bydła jest bardzo ważnym aspektem dbania o zwierzęta. Jak będziemy żywić swoją trzodę, takie też będziemy mieć mięso w przyszłości, bądź też w przypadku krowy będzie to wpływać na jakość wyprodukowanego mleka. Człowiek musi mieć unormowane żywienie; nie inaczej jest ze zwierzęciem. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się jak żywić bydło oraz czy młóto browarniane może być stosowane jako pokarm.
Dbaj o swoje bydło, odpowiednio je odżywiaj!
Odżywanie bydła musi być unormowane w zależności od pory roku. Latem nasze bydło powinno otrzymywać zielonki pastwiskowe, natomiast zimą podstawowymi pokarmami powinny być siano oraz kukurydza. Zwierzęta okres żywieniowy powinny przechodzić płynnie, ponadto trzoda powinna otrzymywać minerały i witaminy, które są koniecznym czynnikiem ich zdrowotności. Pamiętaj o tym, że słabe zwierzęta, to też słabe potomstwo.
W okolicach października-listopada następuje odłączenie młodych od matek, ponieważ to okres, w którym tracą nawet do kilograma dziennie. Zadbaj o to, by stale kontrolować ich stan zdrowia i dopasowywać ich posiłku do stanu zdrowia.
Wracając do żywienia; by przebiegało skutecznie trzeba stosować pasze objętościowe oraz pasze treściwe. Te pierwsze dzielimy na suche, którego składnikami są zgodnie z nazwą suche produkty jak: siano czy słoma, oraz na soczyste, czyli kiszonki czy zielonki. Natomiast pasze treściwe składają się to na dobrą sprawę pozostałe rodzaje żywności jak ziarna zbóż i śruty.
Młóto browarniane – jak je stosować
Młóto browarniane to pokarm, który stosunkowo od niedawna stał się elementem żywienia bydła. W związku z rozwojem technologii pojawiają się takie jak rozwiązania jak właśnie te, dzięki którym nasza trzoda otrzyma dodatkowe witaminy. Nazwa każe kojarzyć ten produkt z produkcją piwa i jest to jak najbardziej właściwe skojarzenie, bo to odpad powstający w procesie fermentacji piwa. Ważną zaletą młóta browarnianego jest bogactwo zbóż, które zawiera takie witaminy jak witamina B i jej pochodne jak B1 do B5 (poza B3). Co ważne, jest to pasza powodująca wzrost jakości mleka produkowanego przez krowy. By zachować młóto w odpowiedniej kondycji i było wartościowym produktem dla naszej trzody trzeba je kisić czy to w rękawach czy silosach. Zimą jest wiele łatwiej o zachowanie jego właściwości Można je stosować jako dodatkowy element kiszonki z kukurydzy. Pamiętaj jednak, że należy je stosować odpowiednio – dla krowy dojnej przyjętymi odpowiednimi właściwościami jest do 6 kg, natomiast dla młodych jest to 2,5 kg. Jego nadmiar będzie powodować spadek jakości mleka oraz powodować problemy z rozrodem.
Cena młóta browarnianego na popularnym serwisie aukcyjnym waha się od 190 do 200 zł za tonę, co wydaje się całkiem rozsądną wyceną.
Pamiętajmy o tym, że jakość paszy wpływa też na to, jak długo będzie żyć nasza trzoda oraz będzie mieć wpływ na jej cenę. Dbajmy o nasze polskie rolnictwo i wykorzystujmy najnowsze rozwiązania.