Jak zadbać o prawidłowe napowietrzanie akwarium?

Akwarystyka jest dość wymagającym hobby. Dbanie o akwarium, które jest zarówno odpowiedniej wielkości jak i wyposażone w odpowiednie warunki dla życia rybek, to nie tylko dosypywanie jedzenia. Prowadząc swoje akwarium, należy zadbać o odpowiednie napowietrzanie akwarium. Utlenianie wody w akwarium da gwarancję oraz warunki do komfortowego życia, a także rozwoju rybek i roślin. Oczywiście dzisiaj napowietrzanie do akwarium odbywa się za pomocą użycia specjalnych sprzętów.

Odpowiednia ilość tlenu w akwarium – jak o nią zadbać?

Napowietrzanie do akwarium to niezbędna czynność, dzięki której zostaną zachowane prawidłowe warunki wodne a zwierzęta i rośliny będą mogły tam żyć. Jakie są najpopularniejsze metody utleniania wody i w jaki sposób działają? Sposobów jest bardzo wiele i są one w różnym przedziale cenowym.

Najprostszą metodą będzie dodanie większej ilości roślin, zmniejszenie ilości rybek czy zaopatrzenie się w większy model akwarium. Jednak ten sposób nie pomoże nam trwale zlikwidować problem i zapomnieć o sprawie.

Napowietrzanie do akwarium – sposoby

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym dodasz więcej tlenu do wody. Jednym z nich jest użycie pompki membranowej. Zdecydowanie się na nią to najtańsze, a zarazem najgłośniejsze rozwiązanie. Hałas, który powoduje, można zniwelować w pewnym stopniu poprzez umieszczenie jej w pudełku wypełnionym pianką izolacyjną. Jednak jest to rozwiązanie nadające się jedynie do niewielkich akwariów.

Wodę w akwarium można utlenić także za pomocą pompki tłokowej. To podobny rodzaj pompki co membranowa, jednak ta zdecydowanie działa ciszej. Na co dzień nie przeszkadza i jest prawie niesłyszalna. Oczywiście za to udogodnienie trzeba ponieść odpowiednie koszta finansowe.

Napowietrzanie akwarium może również odbywać się za pomocą użycia filtra wewnętrznego. Jak to działa? Filtr zwykle posiada wężyk, który umieszczany jest nad akwarium. To on pobiera powietrze, które przechodzi przez komorę filtra i wraz z wodą jest wpuszczane do wnętrza akwarium. Jeżeli twój filtr nie posiada wężyka, wystarczy zamontować go płytko pod powierzchnią wody, jej poruszanie się również będzie ją natleniać.

Filtr wewnętrzny można również wyposażyć w deszczownicę. Wtedy pojawiają się dwie opcje użytkowania. Po pierwsze, deszczownicę można umieścić tuż pod powierzchnią wody, a jej strumień skierować pod skosem do góry. Takie jej umiejscowienie da efekt falowania wody oraz jej napowietrzania. Po drugie, deszczownicę można umieścić ponad powierzchnią wody. To wtedy uzyskany efekt będzie odzwierciedlał nazwę. Skierowanie strumienia pionowo w dół, będzie doskonałą imitacją spadających kropel deszczu, a na powierzchni akwarium uzyskasz efekt deszczu.

Dobre napowietrzanie do akwarium to gwarancja komfortowego, a także długiego życia naszych zwierząt wodnych oraz roślin. Warto zainwestować w sposób, który będzie również dobry dla akwarysty oraz zagwarantuje pożądany efekt wizualny, szczególnie przy akwarium dekoracyjnym.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *