Jak wybrać akwarium? Popularne akcesoria do akwariów

Wybór odpowiedniego akwarium to wcale nie takie proste zadanie dla osoby, która pierwszy raz planuje mieć w domu rybki. Jest wiele rodzajów akwariów i jeszcze więcej akcesoriów do nich, decyzja o zakupie odpowiednich gadżetów może wcale nie być łatwa. Jak więc wybrać akwarium? Czym się kierować tworząc przestrzeń dla rybek?

Gdzie szukać akwariów?

Akwaria najczęściej kupowane są w sklepach zoologicznych. Jest w nich ogromny wybór różnego rodzaju kształtów i rozmiarów. Z pomocą przychodzi też Internet. Akwaria i akcesoria do akwariów to ogłoszenia na serwisach takich jak sprzedajemy.pl/zwierzeta/akcesoria-dla-zwierzat/akwarystyka, gdzie można znaleźć je w atrakcyjnych cenach. Na co więc zwrócić uwagę planując przestrzeń dla ryb?

Jakie akwarium wybrać?

Akwaria różnicuje się głównie ze względu na ich kształt. Największą popularnością cieszą się modele prostokątne dostępne w wielu rozmiarach. Są one tańsze od innych akwariów, łatwo dobrać do nich wieko, akcesoria i wyposażenie.

Jeśli komuś zależy na tym, by akwarium dobrze prezentowało się np. w salonie, wówczas lepiej zdecydować się na model z profilowaną przednią szybą. Za jej pomocą uzyskuje się efekt głębi, optycznie zwiększa się przestrzeń wodna w akwariach. Takie egzemplarze są oczywiście droższe, ale sprawdzają się u osób, którym zależy na designerskiej aranżacji wnętrza. Akwaria profilowane również są dostępne w wielu rozmiarach, podobnie jak modele prostokątne.

Popularne są jeszcze akwaria narożne. Zazwyczaj nie są one duże. Ich przednia szyba także jest wyprofilowana, co wzmacnia wrażenie przestronności. Nie są one jednak tanie, ale potrafią urozmaicić wnętrze.

W wielu sklepach spotkać można jeszcze akwaria kuliste. Chociaż są one popularne, głównie kupuje się je w komplecie ze złotą rybką, to jednak nie są polecane ze względów hodowlanych. Zaokrąglone ściany przyczyniają się do wielu chorób ryby, pojawiają się problemy z oczami, orientacją w przestrzeni, co najpewniej poskutkuje śmiercią. Chcąc kupić komuś w prezencie złotą rybkę, trzeba zadbać o prostokątne akwarium.

Akcesoria do akwariów – co jest niezbędne?

Hodowla rybek to nie tylko wybór odpowiedniego akwarium. To jeszcze cała lista akcesoriów, które zapewnią prawidłowy rozwój, oczyszczą wodę, odpowiednio ją napowietrzą itp. Po zakupie akwarium można już przystąpić do wyboru innych niezbędnych akcesoriów. Szczególną uwagę należy zwrócić na filtry i pompki. Przydadzą się one do usuwania zanieczyszczeń i nasycą wodę tlenem. Konieczne jest także oświetlenie. Powinno zostać ono dobrane do kształtu i rodzaju akwarium. Istotne jest również zadbanie o odpowiednie podłoże. Najczęściej jest to żwir lub piasek kwarcowy. Nie można zapominać też o tłach strukturalnych, za pomocą których uzyskuje się większą głębię, ale i efekt naturalności. Akwarium to nie tylko same rybki. Nie można zapominać o dodaniu do środka różnego rodzaju ozdób w postaci skał, kamieni, konarów i roślin. Te ostatnie powinny być dobrane ze względu na gatunek ryb i temperaturę panującą w zbiorniku.

Warto pamiętać, że ryb nie można wpuszczać do akwarium od razu po jego kupieniu i urządzeniu. Musi minąć odpowiedni czas, by zbiornik mógł „dojrzeć”, tym czasie namnożą się w nim niezbędne kultury bakterii. Okres ten może trwać nawet kilka tygodni, dopiero wtedy można wpuścić do akwarium mieszkańców.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *