Drapak dla kota – jakie funkcje pełni?

Właściciele kotów mogą wybierać spośród wielu akcesoriów i gadżetów, które zapewniają pupilom rozrywkę i relaks. Pośród nich znajduje się duży wybór drapaków, które w życiu naszych czworonożnych mruczków pełnią bardzo ważną funkcję. Dlaczego koty chętnie drapią? Jaki model drapaka wybrać?

Drapanie jest naturalnym zachowaniem kota

Podrapana kanapa czy meble to problem wielu właścicieli, którzy nie wyposażyli mieszkania w drapak. Drapanie u kota jest bowiem potrzebą wynikającą z natury behawioralnej i ewolucyjnej. To zachowanie wrodzone, którego nie da się oduczyć pupila. Podczas drapania kot ściera pazury, a dokładniej złuszczające się martwe warstwy płytek. Dzięki temu pazurki są ostre, a więc gotowe do ataku. I choć kotu przebywającemu w mieszkaniu atak nie grozi, jego instynktowne zachowania każą mu się do tego przygotować. Poprzez drapanie mruczek zostawia również swój zapach – poduszki znajdujące się na łapkach wyposażone są w gruczoły łojowe. Jeśli więc chcemy pomóc kotu w jego naturalnych zachowaniach i jednocześnie zabezpieczyć mieszkanie przed nieestetycznymi zniszczeniami, wyposażmy mieszkanie w drapak.

Drapak zapewnia rozrywkę i bezpieczeństwo

Koty domowe wymagają stymulacji. W przerwach od drzemek poszukują bodźców, które zapewnią im rozrywkę. Właściciele kotów z pewnością zauważyli, że mruczki mogą bawić się wszystkim – od dedykowanych zabawek, po wszelkiego rodzaju wystające sznurki, gumki do włosów czy nawet patyczki do uszu. Jak zauważa sklep z akcesoriami do domu Prolida, wiele modeli drapaków wyposażonych jest w piłki zawieszone na sznurkach, piórka i myszki na sprężynach, które stanowią świetną rozrywkę dla mruczka. Półka lub budka z otworem wykończona miękkim pluszem to idealne miejsce na odpoczynek. Szczególnym zainteresowaniem mruczków cieszą się drapaki piętrowe. Dlaczego?

Potrzeba kotów patrzenia na wszystko z góry

W naturalnym środowisku koty mogą wspinać się na drzewa, płoty czy niewielkie budynki, by móc z góry obserwować okolicę. Kot, zarówno jako drapieżnik, jak i ofiara, z takiej pozycji może bezpiecznie polować. Dlatego koty domowe chętnie przesiadują na krzesłach, blatach stołów czy meblach. Atrakcyjne dla mruczków są przestrzenie pionowe i to, ile na danym obszarze znajduje się poziomów, w których mogą spokojnie przesiadywać. Wybierając drapak piętrowy, posiadający kilka różnych poziomów w postaci budek czy półek, zapewniamy pupilowi miejsce do relaksu.

Drapak jest więc rozwiązaniem, które niesie korzyści nie tylko pupilowi, spełniając jego naturalne potrzeby, ale również właścicielowi, chroniąc mieszkanie przed zniszczeniami.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *