Czym żywić psa z alergią pokarmową?

Alergie pokarmowe są często spotykane u ludzi, ale nie tylko. Okazuje się, że psy też mogą na nie cierpieć. Niestety wiąże się to z koniecznością wprowadzenia odpowiedniej diety, która umożliwi zadbanie o zdrowie zwierzaka. Nie jest to proste zadanie, dlatego najlepiej zwrócić się do specjalisty. Taka osoba na pewno powie, co pupil może jeść, a czego nie powinien dostawać. My podpowiadamy, czym charakteryzuje się dieta psa z alergią pokarmową.

Alergie pokarmowe u psów wcale nie są rzadkie, jednak ich właściwe rozpoznanie może okazać się problematyczne. Rozwijają się one na skutek nadwrażliwości organizmu zwierzaka na konkretny składnik. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie go z diety czworonoga. Układ odpornościowy traktuje go bowiem jako coś niedobrego i w związku z tym produkuje przeciwciała w celu jego zniszczenia. Przez to zwierzę może wykazywać niepokojące objawy. Jeśli zauważysz dziwne symptomy, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą. Im wcześniej wykluczysz dany składnik z diety psa, tym lepiej.

Pracownik sklepu zoologicznego Zoo24 mówi: Rozpoznanie przyczyny alergii pokarmowej nie zawsze jest proste. W karmie podawanej pupilowi najczęściej znajduje się bardzo dużo produktów i wykrycie, który z nich jest odpowiedzialny za złe samopoczucie, może być problematyczne. Dlatego niekiedy szukanie tego składnika trwa bardzo długo. Warto jednak pamiętać, że alergenami często są białka, znajdujące się niemalże we wszystkich pokarmach dla psów.

Jak powinna wyglądać dieta psa z alergią pokarmową?

Po zauważeniu niepokojących objawów u psa należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który na podstawie wywiadu z właścicielem może określić przyczynę złego samopoczucia. Często nie jest to takie proste i długo trwa, ale warto jak najszybciej rozpocząć poszukiwanie problemu. Po jego ustaleniu specjalista musi opracować dietę odpowiednią dla konkretnego psa. Następnie trzeba się jej szczegółowo trzymać. Pies powinien zostać poddany dokładnej obserwacji przez właściciela, aby sprawdzić, czy niepokojące objawy na pewno zniknęły i czy wykluczony składnik rzeczywiście był powodem choroby. Po pewnym czasie można przeprowadzić eksperyment polegający na podaniu zwierzakowi wyeliminowanego wcześniej składnika. Jeśli symptomy się pojawią, będzie to znaczyło, że pupil na pewno ma alergię na ten produkt.

Dieta psa z alergią pokarmową zazwyczaj polega na wykluczeniu białka, ponieważ to właśnie ono najczęściej okazuje się przyczyną choroby. Niestety ten składnik znajduje się w większości karm dla psów, dlatego trzeba z nich całkowicie zrezygnować. Można je zastąpić specjalnymi pokarmami, w których składzie jest jedynie hydrolizowane białko. Na szczęście ono nie uczula i nie zagraża zwierzakom z alergią pokarmową. Do najczęściej pojawiających się objawów alergii zalicza się m.in. biegunkę, kichanie lub katar, wymioty, a także zmiany w wyglądzie sierści. Nie są to jedyne symptomy, więc jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, powinieneś zgłosić się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *