Czy odchowalniki dla piskląt to dobry sposób na zapewnienie im odpowiednich warunków?

Przez kilka dni po wykluciu pisklęta wymagają stałej troski. Do zapewnienia im odpowiednich warunków służą odchowalniki dla piskląt – ptaki powinny być w nich umieszczone wkrótce po opuszczeniu jaja. Odchowalniki w pierwszych dniach życia zapewniają kurczętom i pisklętom innych ptaków hodowlanych bezpieczeństwo, dzięki czemu mogą one rozwijać się prawidłowo.

Do czego służy odchowalnik dla piskląt?

Odchowalnik dla drobiu to sterylne urządzenie i bezpieczna przestrzeń – przenosimy tam pisklęta z inkubatora w ciągu 2-3 godzin od chwili wyklucia. Ma to na celu osuszenie ich w optymalnych warunkach cieplnych, a także odseparowania od wykluwających się dopiero ptaków.

Wybierając odchowalnik dla piskląt za priorytety należy uznać łatwy dostęp, pozwalający na dokładne umycia wnętrza, a także możliwość ustawienia i utrzymywania wskazanej temperatury oraz wilgotności. Odpowiednio wydajny system grzewczy jest ważny także z innego powodu – skutecznie osusza odchody piskląt, co zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób bakteryjnych. Dogrzane i doświetlone wnętrze odchowalnika ma korzystny wpływ na odporności ptaków na kolejnym etapie wzrostu, ważne jest też zapewnienie im swobody bezpiecznego poruszania się.

Jakie warunki powinien zapewniać pisklętom odchowalnik?

Wilgotność powietrza, wentylacja, doświetlenie i temperatura – to czynniki kluczowe dla piskląt po wykluciu. Temperatura nie powinna być za niska, gdyż nie mają one rozwiniętego mechanizmu termoregulacji i zagrażałoby to ich życiu. Z drugiej strony, nadmiernie suche powietrze może doprowadzić do niebezpiecznego odparowania słabych jeszcze organizmów i zwiększyć zapylenie we wnętrzu, co uszkodziłoby górne drogi oddechowe piskląt. Odchowalniki mogą być wyposażone w ogrzewanie strefowe, umożliwiające pisklętom przebywanie w optymalnej dla nich temperaturze. Szukając spełniającego wszystkie wymagania odchowalnika, warto skorzystać ze specjalistycznych urządzeń dla hodowców drobiu, firm takich, jak Bio Eggs Aksu z Krakowa.

Zapewnienie pisklętom optymalnego środowiska bezpośrednio po wykluciu, w tym stałego dostępu do wody oraz pożywienia, ma duży wpływ na ich zdrowie i kondycję w późniejszym okresie. Przeznaczony do tego odchowalnik dla piskląt jest bardzo przydatnym urządzeniem, gdyż pomaga młodym ptakom bezpiecznie przeżyć pierwsze dni i wzmocnić się, aby były przystosowane do zmiennych warunków – tym samym służy osiągnięciu lepszych wyników hodowli.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *