Akwaria – jak wybrać odpowiedni zbiornik?

Akwarystyka to wspaniałe hobby, które potrafi wciągnąć bez reszty i przynosi wiele satysfakcji. Każdą przygodę trzeba od czegoś zacząć, a w tym wypadku, początkiem jest wybór akwarium. Odpowiedni zbiornik to taki, który będzie miał optymalną pojemność, kształt czy wysokość. W dobrych sklepach akwarystycznych znajdziemy szeroki wybór akwariów w różnych kształtach i wykonanych z różnego rodzaju szkła, zatem warto przed zakupem zorientować się, co będzie najlepsze dla nas.

Pojemność

Choć na samym początku kupno większego zbiornika może wydawać się niewłaściwe, gdyż dopiero uczymy się prowadzenia akwarium. Kupno małego akwarium może być odpowiedzią dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca i szukają pięknej dekoracji do wnętrza. Szybko możemy się przekonać, że najmniejsze akwaria o pojemności do 100 litrów nie pozwalają na utrzymywanie dużej obsady i większej liczby rybek, więc mogą szybko się znudzić. Dlatego, dobrym wyborem na pierwszy zbiornik jest ten, o pojemności od 100 do 150 litrów. Takie akwarium pozwala na nieco więcej, jednak to wciąż pojemność, z którą poradzi sobie ktoś na początku przygody z akwarystyką.

Kształt

Przy wyborze odpowiedniego zbiornika, znaczenie ma także jego kształt. Na rynku znajdziemy akwaria prostokątne, kwadratowe oraz trójkątne. Te ostatnie nadają się do postawienia w rogu pomieszczenia, więc jeśli zastanawiamy się nad tym, gdzie stanie nasze akwarium, warto wiedzieć, że to również dobre rozwiązanie. W sklepach możemy także znaleźć specjalne zbiorniki ze ściętymi ścianami, które idealnie sprawdzą się do hodowli roślin.

Należy za wszelką cenę unikać kupowania tak zwanych kuli, czyli akwariów w kształcie kuli. Takie zbiorniki to nieodpowiednie środowisko dla rybek, które czują się zdezorientowane. Rybki pływają w zbiorniku horyzontalnie, co sprawia, że kule nie dają im odpowiednio dużej przestrzeni do życia, a dodatkowo powodują rozwijanie się różnego rodzaju schorzeń i szybszą śmierć ryb.

Wysokość

Wysokość akwarium również ma duże znaczenie. Pielęgnacja zbiornika o dużej wysokości, a mniejszej powierzchni dna, może być trudna. W takim zbiorniku również rybki mają mniej przestrzeni do pływania. Z tych względów, na sam początek warto wybrać akwarium o mniejszej wysokości, a większej długości boków zbiornika.

Szkło

W sklepach akwarystycznych lub zoologicznych zakupić możemy zbiorniki wykonane z różnego rodzaju szkła. Znajdziemy na przykład akwaria marki VIV, wykonane ze szkła z obniżoną zawartością żelaza, co wpływa na większą ich przejrzystość.

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *