Akcesoria, ozdoby i rośliny do akwarium

Akcesoria, ozdoby i rośliny do akwarium

Po zakupie akwarium, jeszcze przed wpuszczeniem rybek, konieczne jest wyposażenie zbiornika w odpowiednie akcesoria. Należą do nich między innymi filtry do akwarium czy różnego rodzaju ozdoby, ale także dobrana do rodzaju hodowanych gatunków roślinność.

  1. Filtry do akwarium

  2. Ozdoby do akwarium

  3. Rośliny do akwarium

Filtry do akwarium

Specjalne filtry do akwarium pozwalają utrzymać wodę w czystości, ponieważ neutralizują pojawiające się w niej toksyny (na przykład wytwarzane przez same ryby w procesie trawienia) oraz umożliwiają odpowiednie natlenienie zbiornika. Istnieje wiele rodzajów filtrów akwariowych – jednymi z najpopularniejszych są zewnętrzne filtry przelewowe, które umieszcza się poza zbiornikiem, dzięki czemu nie zajmują miejsca w środku. Często stosowane są również filtry wewnętrzne, zwłaszcza w większych akwariach, gdzie oszczędność przestrzeni nie jest aż tak istotna.

Ozdoby do akwarium

Właściwie dobrane ozdoby do akwarium stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale również schronienie dla ryb. Do popularnych ozdób akwariowych należą na przykład ceramiczne naczynia, skały, czaszki, kamyki szklane czy figurki, a także muszle i sztuczne rośliny. Bardzo często stosuje się również specjalne tło, naklejane od zewnątrz na tylną ścianę akwarium. Należy pamiętać, by nie wsadzać do zbiornika znalezionych w domu lub na dworze kamieni czy innych przedmiotów – mogą one zaszkodzić rybkom! Najbezpieczniejszym wyborem będą ozdoby do akwarium zakupione w sklepie zoologicznym lub akwarystycznym.

Rośliny do akwarium

Jednym z najczęściej wybieranych dodatków do domowych zbiorników wodnych są rośliny do akwarium. Pomagają one zapewnić rybkom schronienie oraz stanowią piękną dekorację. W zależności od potrzeb i upodobań, a także charakterystyki zbiornika, można zdecydować się na zakup żywych lub sztucznych roślin do akwarium. Sztuczne roślinki są zawsze efektowne, nie wymagają żadnej pielęgnacji i mogą być dobierane w zasadzie w dowolny sposób. Naturalne rośliny do akwarium należy dobierać w zależności od charakterystyki zbiornika (pojemność, temperatura wody, pH, ewentualne zasolenie) oraz dopasować do mieszkających wewnątrz gatunków ryb i innych zwierząt. Warto pamiętać, że rośliny do akwarium absolutnie nie mogą pochodzić z dzikich akwenów – w ten sposób można przenieść do zbiornika niebezpieczne mikroorganizmy i pasożyty! Najlepiej zakupić je w zaufanym sklepie zoologicznym lub akwarystycznym, ewentualnie od zaprzyjaźnionego akwarysty.

 

mojarafa.pl Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *