tlo
MojaRafa.pl » Zabarwienie korali

Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.

Zabarwienie korali

Wybarwienie korali SPS

                                                                                                                                                                                          Published on Lipiec 17th, 2011 by Michał Lutyński


Wybarwienie korali SPS jest tematem zgłębianym przez wielu akwarystów przez lata. Osiągnięcie kolorów, które występują na naturalnych rafach, a czasem nawet bardziej kontrastowych, jest celem nie jednego akwarysty. Postaram się przedstawić wam kilka czynników, które maja wpływ na wybarwienie korali SPS.
Zakładam, że każdy kto zamierza trzymać korale SPS wie że głównymi czynnikami wpływającymi na ich zdrowy kolor są odpowiednie parametry wody. Silny odpieniacz, stabilny poziom wapnia w wodzie oraz silne oświetlenie to rzeczy bez których ładne wybarwienie korali SPS jest praktycznie niemożliwe, dlatego nie będę się na nich skupiał.

Kolor żółty


Żółty kolor acropor jest jednym z wskaźników stanu akwarium – jest on zależny przede wszystkim od poziomu azotanów (NO3) oraz fosforanów (PO4). Oczywiście większość kolorów jest zależnych od tych parametrów, ale żółty jest najprostszy do utrzymania. Jeżeli potrafisz utrzymać żółtą barwę na acroporach przez ok 6 miesięcy powinieneś poradzić sobie z innymi kolorami.

Kolory zielone


Kolor zielony jest kolejnym krokiem. Jest trochę trudniejszy do utrzymania niż żółty, zależy oczywiście od NO3 i PO4, ale dodatkowo jest związany z ilością żelaza (Fe) w wodzie.
Dodając do wody preparaty takie jak Iron Concentrate można uzyskać bardziej nasycone zielenie. Należy jednak zachować ostrożność w dozowaniu żelaza, ponieważ jest ono „akceleratorem” wzrostu glonów.
Dobrym wskaźnikiem podczas dozowania żelaza są wspomniane wyżej żółte korale. Jeżeli przedawkujemy żelazo zaczną one nabierać zielonkawej barwy co jest dla nas sygnałem do obniżenia lub odstawienia dawek żelaza. Kolejnym objawem przedawkowania żelaza jest wzrost glonów. Pamiętaj, że wszystkie zmiany należy wprowadzać powoli, aby mieć czas je obserwować i odpowiednio wcześnie reagować.

Niebieski i fiolet


Główny wpływ na wybarwienie koloru niebieskiego u SPSów ma jodek potasu.
Należy dodawać preparaty takie jak Kaliumjodid ostrożnie, ponownie używając żółtych koralowców jako wskaźnika przedawkowania. Jodek potasu podajemy w przypadku gdy niebieski kolor staje się mniej intensywny. Jeżeli żółte koralowce zaczynają nabierać zielonej barwy jest to dla nas sygnał do odłożenia Jodu oraz żelaza.

Czerwień i róż


Czerwone koralowce to głównie montipory, seriatopory oraz Pocillopory. Ich czerwony kolor zależny jest od Potasu (K). Sole bogate w potas takie jak Reefer’s Best Coral Reef Salt dają nam pewność, że przy regularnych podmianach wody ilość potasu, którą trzeba będzie uzupełniać będzie minimalna. Sole takie jak Instant Ocean są bardzo ubogie w potas, a co za tym idzie trzeba go bardzo mocno kontrolować.
Jako wskaźnika niedoboru potasu możemy użyć montipor – jeżeli czerwone montipory zaczynają blednąć i ich kolor zaczyna przypominać szary, jest to sygnał o niedoborze potasu.
Kolejnym sygnałem do podniesienia poziomu potasu jest blednięcie tkanki koralowców połączone często z utratą tkanki od dołu. Przedawkowanie potasu powoduje „spalenie” tipów koralowców i zakłócenie wzrostu.

Fiolety


Fiolet jest prawdopodobnie najtrudniejszym kolorem do utrzymania, ponieważ zależy od kilku czynników. Pierwszym jest przejrzystość wody. Można ją osiągnąć używając węgla aktywnego lub filtracji mechanicznej (wata). Czynnikiem wpływającym na przejrzystość wody jest też ilość gąbek filtrujących wodę w akwarium. Duża ilość gąbek może również klarować wodę.
Kolejnym czynnikiem jest oświetlenie – fiolety są eksponowane przez światło o długości fali 420-440nm, czyli takie jakie dają, np. świetlówki Giesemann – Pureactinic.
Trzecim czynnikiem jest jodek potasu tak jak przy kolorach niebieskich.