tlo
MojaRafa.pl » Ruch wody

Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.

Ruch wody

Ruch wody w akwarium rafowym.


W akwarystyce morskiej występują trzy rodzaje korzystnych ruchów wody w zbiorniku.
Przepływ wody ma zasadnicze znaczenie dla dobrego samopoczucia i zdrowia wszystkich mieszkańców naszego akwarium. Prądy wodne pomagają nam nakarmić niektórych mieszkańców, wypłukiwac odpady po karmieniu i usuwać szkodliwe produkty z przemiany materii,usuwa filtr z powierzchni wody oraz różnego rodzajów osady, które przyczyniają się do wzrostów glonów. Prądy te, zawierają jeden lub więcej z następujących typów przepływu wody, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla mieszkańców naszego akwarium. Zawsze musimy dążyć do ruchów wody, jakie występują w naturalnym środowisku.

Naturalne podejście do utrzymania rafy w dobrej kondycji.

Pompa obiegowa


Przepływ laminarny jednokierunkowy ( wytwarzane najczęściej przez pompy obiegowe ). W zależności od konfiguracji akwarium, można wytworzyć tylko przepływ laminarny lub wielokierunkowy z pompami „powerhead” dodając rurki i kształtki PCV na tłoczeniu. Lub przepływwykonany pompami oscylujcymi „powerhead”, które obracą się w i kieruje wodę na większym obszarze. Mięszana konfiguracja pomp, stosowana razem może stworzyć korzystne turbulencje. Podłączenie pomp pod falowniki, tz. specjalne sterowniki dzieli pompy na dwie linie np. tył i przód, lub lewa i prwa strona naszego akwarium wody ,wytwarz bardzo korzystne dla korali zwłaszcza twardych ( bardziej wymagających) turbulęcje i prądy.

Turbulencja


Losowy przepływ wody w różnych kierunkach. Turbulencja jest bardzo pożądana i trudna do powtórzenia. Korzystanie z elektronicznych falowników i kilku standardowych lub oscylujących pomp do produkcji turbulencji włącza i wyłącza losowo zazwyczaj naprzemiennie.

Fala


Podobny do przepływu laminarnego, tylko silniejszy przepływ, w krótszym okresie, a następnie słabszy ciąg odwrotny. Fala jak turbulencja, wzrost jest bardzo trudna do powtórzenia. Przy odpowiednim zaplanowaniu i urządzeniu zbiornika rafowego, można utworzyć niektóre z tych przepływów, to będziemy mieli zdrową wodę w akwarium, który to będzie bardzo korzystny dla korali. Zwiększenie przepływu wody będzie miało zdrowy wpływ na kondycję korali. Utrzymywanie morskich korali i bezkręgowców w domowym akwarium jest trudne a zarazem satysfakcjonujące hobby. Aby osiągnąć sukces, trzeba dążyć i powielać warunki naturalnego środowiska, do których te organizmy są przyzwyczajone.
Jednym z najważniejszych elementów środowiska naturalnego jest przepływ wody. przepływu wody Oceanu różni się od stosunkowo jednostajnych przepływów rzek. Ruch wody na rafie jest na przemian z okresami prądów silnych i słabych. Korale i bezkręgowce potrzebują tych nieregularnych prądów do karmienia i usuwania odpadów.
Pompy i falowniki zostały opracowane w celu zaspokojenia tej potrzeby, naśladując prądy morskie w akwarium.
Cyrkulatory są urządzeniami elektrycznymi, które z kolei wiele czasu są zanurzone i wyłączane w określonych odstępach czsowych. Przy instalacji pomp w różnych miejscach akwarium, naśladują naturalne prądy morskie.
Niektóre z tych pomp są zaprogramowane na wyłącz w nocy na czs karmienia . Można również ustawić różne czasy załączania, co daje możliwość symulacji różnych działań fal w akwarium. Jeśli mamy akwarium rafowe, i traktujemy korale ze stałym przepływem wody (tak jak rzeki), to trzeba spróbować zainstalować falowniki w systemie, i natychmiast można zaobserwować poprwę wyglądu naszej rafy w rozwoju i ekspansji na skałach.