tlo
MojaRafa.pl » Niesforne Aiptasie

Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.

Niesforne Aiptasie

Aiptasie


Żywa skala i korale są świetnym dodatkiem do akwarium rafowego, co pociąga za sobą różnorodność organizmów na swojej rafie. Niestety, żywe kamienie i korale często przynoszą nam niechciane życie z mórz i oceanów. Niektóre groźne, niektóre pasożytnicze, a jeszcze inne bardzo inwazyjne co oznacza, że szybko się rozrastają w naszym wymarzonym akwarium.Aiptasie znamy również pod inną nazwą jako „szklana róża”. Ukwial ten, jest jednym z tych niechcianych stworzeń, które przybyły do nas na „gapę”.
Aiptasie są odporne i oportunistyczne w ich zwalczaniu. Ukwiały, które swoim wyglądem przypominają miniaturowe palmy. Niektóre odmiany są przejrzyste jak szkło, a inne są w kolorze jasnego brązu. Wielkość ich waha się od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Gdy występuje kilka sztuk, nie stanowią zagrożenia ale w bardzo szybkim tempie opanują nasze piękne akwarium i w tedy zaczynają się poważne problemy


Aiptasie powinny zostać natychmiast wyeliminowane, ponieważ wyrządzają bardzo duże szkody na naszej rafie i to na dwa różne sposoby:!!!
1. Mogą poparzyć bardziej delikatne zwierzęta żyjące w naszym zbiorniku, oraz rozmnażając się szybko agresywnie zaczną rywalizować o pożywienie oraz o przestrzeń do życia. Aiptasia jest w stanie rozmnażać się zarówno bezpłciowo i płciowo. Rozmnażanie bezpłciowe z Aiptasia składa się z procesu znanego jako uszkodzenie ukwiału. Oznacza to, że grupy komórek mogą być porwane przez nurt i osadzone w żywej skale.Komórki te rozwijają się w pąki, a w ciągu dwóch tygodni lub mniej, są w stanie wykorzystać swoje nowe macki do spożywania żywności. Te klony potrafią rozprzestrzenić się na inne obszary zbiornika, aby skolonizować inną lokalizację.
Zwierzęta te są również odporne na siebie, co oznacza, że jeden ukwiał nie zaatakuje którykolwiek z jego klonów.

2. Ponadto są one bardzo trudne do wyeliminowania. Inne niepożądane organizmy mogą być łatwo usunięte, a jednak Aiptasia, wraz z innymi parzydełkowcami, mają wiele sposobów, aby pokrzyżować nasze wysiłki. Ponieważ są one tak małe ze zamieszkują bardzo małe szczeliny w skale. Przy próbie odciągnięcia wężem, lub przy wycinaniu i tak nie usuniemy wszystkiego. I w tym miejscu za kilka dni jest ich o wiele więcej, niż chcieliśmy usunąć. Istotne jest, aby pozbyć się tych stworzeń akwariowych jak najszybciej, zanim ich liczba nie osiągnie uciążliwej populacji.

Na szczęście istnieją sprawdzone metody zwalczania Aiptasia w tym:
Kilka rozwiązań chemicznych, które są dostępne ma rynku w celu wyeliminowania Aiptasi. Choć mogą one być skuteczne, są one zazwyczaj szkodliwe i zawierają toksyczne substancje, które mogą zmienić parametry chemiczne w naszym zbiorniku, a nawet uśmiercić inne gatunki w akwarium.


Naturalne metody, takie jak wprowadzenie do naszego akwarium kilku drapieżników takich jak krewetek
– Lysmata Wurdemanni, i przepięknej ryby Chelmon Rostratus, które na pewno nie poradzą sobie do końca z każdą ilością Aiptasii, kwestią jest ilość potrzebnego czasu.

Ponadto zwierzęta te, są znane z konsumowania Aiptasii, ale żadne z nich faktycznie nie używa ukwiałów jako podstawowego źródła pożywienia.
Oznacza to, że szklane róże nie zostaną w pełni wyeliminowane ze zbiornika.

Zalety ślimaków nagoskrzenych Nudibranch Berghia


Na szczęście dla posiadaczy akwarjów, natura dała doskonałe rozwiązanie tego problemu. Podstawową zaletą tego stworzenia jest to, że żywi się tylko i wyłącznie na Aiptasią, co czyni go bezpiecznym pod każdym względem dla reszty mieszkańców akwarium. Aiptasia nie potrzebuje mocnego oświetlenia do życia, i dlatego żyją w niedostępnych szczelinach skał i koralowce. Dlatego Berghia jest bardzo koyrzstnym rozwiązaniem, gdyż jest bardzo małych rozmiarów. Oznacza to, że są w stanie wciskać się w szczeliny skalne z koralami i pod skałami, bez szkody dla
żywej skały i koralowca. Zjadają sto procent ukwiału, nie pozostawiając nic do odtworzenia. I, ze względu na ich niewielkie rozmiary, ich życie w zbiorniku nie ma wpływa na
jakość wody.Berghia jest w stanie reprodukować się dość szybko w zbiorniku ze względu na ich hermafrodytycznej sposób życia. Każdy z dojrzałych stworzeń jest w stanie kojarzyć się w pary i składać
jaja, co kilkanaście dni. Jedynym czynnikiem ograniczającym na rozrodczość Berghia stanowi jakość wody i dostępność Aiptasia, na której stworzenie wyłącznie żerują.

Nudibranch Bergia posiada narząd zmysłu, który jest w stanie używać środków chemicznych w celu wykrywania miejsca lokalizacji Aiptasii. Oznacza to, że stwór jest w stanie wykorzenić Anemon, nawet gdy ona jest zbyt mała, aby można ją zobaczyć gołym okiem.Berghia jest także bezpieczna dla bezkręgowców i ryb w zbiorniku, nie konkurują o pożywienie i o przestrzeń do życia. Prowadzą nocny tryb życia, co oznacza, że nie wpłynie to negatywnie na estetykę zbiornika w ciągu dnia.