tlo
MojaRafa.pl » Instalacja filtra RO

Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.

Instalacja filtra RO

Filtry „RO”, może nie wyglądają estetycznie w zestawie, ale jeśli wymagamy super jakość wody w akwarium rafowym, to są wymagane i wręcz bezcenne.
Akwaryści często odkładają zakup urządzenia filtrującego „RO”, ze względu na złożoną instalację i cenę. Aby pomóc jak podłączyć, za przykład będzie instalacja zwykłego filtra „RO”.
Do tego artykułu dołączone są zdjęcia jak montować, krok po kroku.
Czym jest filtr „RO” i co wypływa z trzech plastikowych rurek? Filtr „RO” posiada filtr membranowy, Filtry RO (z ang. Reverse Osmosis) czyli filtry odwróconej osmozy. Są to filtry z zastosowaniem membrany osmotycznej.      Dokładny opis membrany osmotycznej znajduje się: —idź do [ Osmoza]
Współczynnik brudnej wody do czystej wynosi około 4 cząstki brudnej – 1 cząstka czystej wody, w zależności od ciśnienia wody w sieci. Wyższe ciśnienie wody w sieci wodociągowej tym bardziej wydajne urządzenia filtracyjne.
Idealne ciśnienie wody w sieci wodociągowej to około 5-7 bar, gdy woda w sieci ma około 3,5 bara, może być zbyt niskie ciśnienie, aby wywrzeć odpowiedni nacisk na membranę w wystarczającym stopniu, wtedy musimy zastosować dodatkową pompę.

Więc co wypływa z kolorowych rurek ?
1. Biała rurka służy do zasilania urządzenia w wodę, z rurociągu o ciśnieniu jakie panuje w sieci wodociągowej.
2. Niebieską rurką wypływa czysta woda, którą użyjemy do naszego akwarium.
3. Natomiast pomarańczową rurką wypływa odpad, który skierujemy do kanalizacji ścieków, jest to woda o dużej koncentracji TDS, i na niej zamontujemy ogranicznik przepływu.

Co jest w pudełku?
Po otwarciu opakowania należy znaleźć główne urządzenie filtracyjne RO, dwa prefiltry, szczelnie zapakowanej membrany RO, który wymaga instalacji, gdy system jest gotowy do użycia, instrukcja obsługi i torby zawierające:
1. 3 kolorowe wężyki do RO (biały, niebieski i pomarańczowy).
2. Zacisk wpięcia się do własnej sieci wodociągowej.
3. Opcjonalnie złącze ogrodowe.
4. Zacisk do rury spływowej (kanalizacyjnej).
5. Ogranicznik przepływu.
Inne własne narzędzia potrzebne do instalacji filtra RO obejmują, mały regulowany kluczyk, kawałek papieru ściernego do oczyszczenia farby z rur miedzianych i taśma teflonowa.

Woreczek z wężykami.

zd2

Montaż białej rurki z rurociągiem zimnej wody.
Najpierw zakręcić zawór z zimną wodą, nie jest to absolutnie konieczne, ale zawsze bezpieczniej. Główny zawór odcinający zwykle występuje pod zlewozmywakiem, ale może być zlokalizowany w innym miejscu w zależności od mieszkania. Teraz musimy dostawić adapter do zacisku 9-15mm rury (większość rur miedzianych jest 15mm) śrubę mocującą, włożyć rurkę RO. Poniższe zdjęcia przedstawiają urządzenia jako pojedyncze elementy i montowane na rurę 15mm sieci wodociągowej.

Wszystkie części z kompletu.

 

 

Zamontowana rurka biała do rury miedzianej (oczywiście rurociąg zimnej wody),     tak powinien wyglądać końcowy efekt naszej pracy.

zd5

Można też połączyć rurkę zasilającą RO do kranu z zimną wodą, jest to na pewno mniej profesjonalnie, ale efekt końcowy jest taki sam.

zd6

Można zainstalować urządzenie na zewnątrz pomieszczenia, ale trzeba uważać na to, że jeżeli temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 ⁰C woda w urządzeniu może zamarzać, i zniszczy nam membranę osmotyczną.

Łączące zaciski do wody odpadowej.

Zaciski obejmy łączą się z rurą odpływową (kanalizacją) pod zlewem. Zobacz zdjęcia montażowe poniżej. Należy rurę odpadową dobrze uszczelnić, to znaczy pomiędzy rurą odpływową a zaciskami obejm nałożyć sylikon. Następnie wywiercić otwór 6 mm w górnej części rury odpływowej spod zlewu, i dokręcić zacisk. Połączenie rurki RO zamontowane jest na górze otworu. Zacisk obejmy jest już zainstalowany, teraz wszystko co musisz zrobić, to wkręcić czarną plastikową nakrętkę od złącza RO do obejmy, rurkę pomarańczową wcisnąć do gniazda i dokręcić nakrętkę.

 

 

 

Instalacja ogranicznika przepływu i zaworu płukania
Ogranicznik przepływu należy połączyć liniowo w rurce odpadowej, jest to rurka koloru pomarańczowego. Ogranicznik jest jednokierunkowy, więc musi być zainstalowany w kierunku zgodnym z przepływem, strzałka kierunkowa jest wydrukowana na korpusie ogranicznika. Zadaniem jego jest ograniczenie odpływu ścieków.

 

 

 

Złącza końcówek muszą być uszczelnione taśmą PTFE, aby zapobiec wyciekaniu wody (patrz zdjęcia poniżej).

Uszczelnianie gwintów na końcach ogranicznika.


Montaż filtra „RO” … prawie wszystko!

Już mamy zainstalowany zawór wody, zacisk do kanalizacji i ogranicznik przepływu wody odpadowej, nadszedł czas aby zamontować filtr RO. Można postawić urządzenie bezpośrednio na podłodze lub, zamontować na ścianie.

 


Jeśli chcesz, aby wyprowadzić rurki z filtra RO to można zrobić łatwo i prosto tz. wcisnąć pomarańczowy, niebieski i biały przewód do odpowiedniego wyjścia z obudowy. Niebieską rurkę trzeba będzie wyprowadzić z filtra RO do pojemnika zbierającego wodę. 

zd15

Instalacja membrany i pierwsze uruchomienie.

Przed instalacją membrany należy uruchomić urządzenie bez membrany na około 10 minut i tylko na prefiltrze z węglem aktywnym. Powodem tego jest to, że wypłukane zostaną z filtra węglowego w pierwszym okresie małe frakcje węgla i mogą one znaleźć drogę do membrany. Ten krok nie jest absolutnie konieczny, ale z praktyki wynika że powinien być wykonany, znacznie wydłuż żywotność membrany.
Następnie wyjmij z opakowania membranę i wprowadź ją, tak jak na zdjęcia poniżej upewniając się, że znajduje się ciasno. Teraz mocno przykręcamy nakrętkę, i mamy zainstalowaną membranę osmotyczną. Montaż mamy zakończony i teraz należy uruchomić urządzenie do produkcji co najmniej 10 litrów wody, którą należy wylać, nie nadaje się do akwarium. W tej wodzie znajdują się środki konserwujące naszą membranę.

 


Na koniec jedno pytanie.
Czy należy zachować membranę w stanie mokrym?
Odpowiedź jest tylko jedna.
Tak zawsze, jeśli membrana wyschnie, to zostanie nieodwracalnie uszkodzona!