tlo
MojaRafa.pl » Filtracja mechaniczna

Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.

Filtracja mechaniczna


Wraz z upływem czasu woda w akwarium ulega zabrudzeniu. Aby utrzymać ją w odpowiedniej czystości, stosuje się filtrację wody przy użyciu specjalnych filtrów akwariowych. Choć na rynku spotyka się obecnie setki modeli tych urządzeń, ogólna zasada ich działania pozostaje jednakowa woda zostaje skierowana w taki sposób, że przepływa przez odpowiednio dobrane materiały filtracyjne, które usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia. A mogą być one bardzo różne, w zależności od frakcji i pochodzenia. Na tej podstawie wyróżniamy trzy rodzaje filtracji: mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Filtracja mechaniczna


Wydajność takich filtrów zależy od szybkości przepływu wody przez materiał filtrujący, rodzaj powierzchni filtra oraz wielkość samego filtra. Filtracja mechaniczna jest pierwszym, niezbędnym etapem uzdatniania wody w akwarium. Usuwa z wody większe zanieczyszczenia tj. kurz, pozostałości karmy, oraz inne będące w systemie wodnym zanieczyszczenia. Skuteczność filtracji, czyli wielkość najmniejszych usuwanych cząstek zależy od zastosowanego wkładu filtracyjnego oraz wydajności filtra. Częstotliwość wymiany wkładu filtracyjnego zależy od jakości i ilości przefiltrowanej wody. Filtry te zazwyczaj zapewniają ruch wody wewnątrz zbiornika. Filtry wewnętrzne mają jedną zasadniczą wadę – zajmują miejsce wewnątrz zbiornika i mają mało miejsca na wkłady. Najczęściej używane materialy jako filtr to: różnego rodzaju waty, gąbki, piasek, włókna sztuczne, siatki plastikowe. Bez względu jaki materiał jest użyty, konieczne jest częste mycie takiego filtra, przynajmniej raz na kilka dni. Zaniedbanie prowadzi do wydzielania zanieczyszczeń z powrotem do wody. Jak również zaczyna się rozkład zatrzymanych w filtrze resztek pożywienia, i wten sposób zaczyna przyrastać amoniak.

——————————————————————————————————————
Masz jakiekolwiek pytania?, wątpliwości?, wejdź na forum.MojaRafa.pl, postaramy się rozwiązać każdy problem związany z akwarystyką morską.
——————————————————————————————————————