tlo
MojaRafa.pl » Filtracja chemiczna

Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.

Filtracja chemiczna


Wraz z upływem czasu woda w akwarium ulega zabrudzeniu. Aby utrzymać ją w odpowiedniej czystości, stosuje się filtrację wody przy użyciu specjalnych filtrów akwariowych. Choć na rynku spotyka się obecnie setki modeli tych urządzeń, ogólna zasada ich działania pozostaje jednakowa woda zostaje skierowana w taki sposób, że przepływa przez odpowiednio dobrane materiały filtracyjne, które usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia. A mogą być one bardzo różne, w zależności od frakcji i pochodzenia. Na tej podstawie wyróżniamy trzy rodzaje filtracji: mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Filtracja chemiczna


Polega na wychwytywaniu z wody wszelkich zanieczyszczeń chemicznych, takich jak resztki lekarstw, metale ciężkie i inne toksyny. Część z nich znajduje się w wodzie kranowej są to resztki preparatów uzdatniających ją do celów pitnych, inne mogą trafić do akwarium wraz z podawanymi lekami. Ponieważ bywają szkodliwe zarówno dla ryb, dla roślin i korali, trzeba je usuwać z wody. Materiałem do filtracji chemicznej jest węgiel aktywny. Umieszczony w filtrze wychwytuje z wody i wiąże wszelkie substancje chemiczne, czyniąc je nieszkodliwymi dla mieszkańców akwarium, ale usuwa także z wody wiele pożytecznych związków (witaminy, mikroelementy, kwasy humusowe). Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie filtracji chemicznej nie w sposób ciągły, lecz tylko w uzasadnionych przypadkach. Szczególnie wskazana jest ona w
okresie rekonwalescencji ryb, gdy chcemy oczyścić wodę z resztek leków. Węgiel aktywny sprzedawany jest najczęściej w specjalnych woreczkach służących do umieszczania w filtrze. Wraz z upływem czasu pochłaniając kolejne toksyny, traci on swe właściwości absorpcyjne. Dlatego stosując ciągłą filtrację chemiczną, woreczki z węglem należy wymieniać mniej więcej co miesiąc. Do realizacji filtracji chemicznej służy również tzw. zeolit (zespół minerałów o bardzo gęstej strukturze przestrzennej), który wychwytuje z wody toksyczne związki azotowe i fosforany. Ma postać drobnego lub nieco grubszego żwirku. Podobnie jak w przypadku węgla aktywnego, zdolności absorpcyjne zeolitu z czasem się wyczerpują, trzeba więc wymieniać go raz w miesiącu.

——————————————————————————————————————
Masz jakiekolwiek pytania?, wątpliwości?, wejdź na forum.MojaRafa.pl, postaramy się rozwiązać każdy problem związany z akwarystyką morską.
——————————————————————————————————————