tlo
MojaRafa.pl » Filtracja biologiczna

Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.

Filtracja biologiczna


Wraz z upływem czasu woda w akwarium ulega zabrudzeniu. Aby utrzymać ją w odpowiedniej czystości, stosuje się filtrację wody przy użyciu specjalnych filtrów akwariowych. Choć na rynku spotyka się obecnie setki modeli tych urządzeń, ogólna zasada ich działania pozostaje jednakowa woda zostaje skierowana w taki sposób, że przepływa przez odpowiednio dobrane materiały filtracyjne, które usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia. A mogą być one bardzo różne, w zależności od frakcji i pochodzenia. Na tej podstawie wyróżniamy trzy rodzaje filtracji: mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Filtracja biologiczna


Z biegiem czasu woda się starzeje. Pływające w niej ryby, choć tego nie zauważamy, wydalają związki azotowe, przeważnie w postaci białek i mocznika. Sporą ich część pochłaniają rośliny we fitrze glonowy, jednak pozostałości są rozkładane przez bakterie do postaci bardzo toksycznego amoniaku. Do ich usuwania, a raczej neutralizacji, stosuje się filtrację biologiczną. Jej zasada opiera się na umieszczaniu w urządzeniach filtracyjnych wkładów, które stwarzają idealne warunki do osiedlania się na nich pożytecznych szczepów bakterii, przyczyniających się do rozkładania
związków azotowych. Są to wszelkiego rodzaju substancje porowate, takie jak tzw. ceramika w postaci rurek lub kulek, tzw. biobale, żywa skała i od pewnego stopnia nawet zwykły żwir, lub filt DSB który to jest opisany w innym artykule. Filtracja biologiczna zachodzi również w gąbkach używanych do filtracji mechanicznej. Zjawisko to wykorzystywane jest zwłaszcza w konstruowaniu najprostszych rodzajów filtrów. Bakterie nitryfikacyjne są bardzo wrażliwe na działanie substancji chemicznych, dlatego właśnie nie należy myć gąbek filtracyjnych w wodzie kranowej. Poza tym bakterie do życia bezwzględnie potrzebują sporych ilości tlenu. Filtr biologiczny musi więc działać nieprzerwanie w sposób ciągły, tak aby nieustannie przepływała przez niego dostarczająca tlen woda. Dłuższa niż kilkugodzinna przerwa w działaniu filtra z reguły prowadzi do jego całkowitego wyjałowienia.

——————————————————————————————————————
Masz jakiekolwiek pytania?, wątpliwości?, wejdź na forum.MojaRafa.pl, postaramy się rozwiązać każdy problem związany z akwarystyką morską.
——————————————————————————————————————