tlo
MojaRafa.pl » Metoda Ballinga

Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.
Początek jest zawsze łatwy, problemy zaczynają się później.

Metoda Ballinga

Metoda Ballinga

Aby zapewnić prawidłowe warunki rozwoju naszych podopiecznych zwierzaków, alg wapiennych. Należy stale kontrolować i uzupełniać różne pierwiastki i minerały tak, aby parametry wody w naszym akwarium były jak najbardziej stabilne.Trzeba pamiętać,iż środowisko morskie jest najstabilniejszym srodowiskiem na ziemi.


Z pomocą przychodzi nam Hans Werner Balling on jako prekursor tej metody 14 lat temu zaczął używać (stworzył) tej metody do utrzymania chemii w naszym akwarium. Najprawdopodobniej od jego nazwiska pochodzi nazwa tej metody. Jednym z najważniejszych składników w wodzie morskiej jest wapń Ca , ponieważ jest to podstawowy budulec szkieletów korali twardych, wszelkiego rodzaju skorupek jak i pancerzyków różnych zwierzaków. W wodzie morskiej Ca powinno się wahać od 410 do 500 mg/l. O ile nadmiar nie jest przeszkodą do prawidłowego funkcjonowania życia, ponieważ gdy zaprzestaniemy uzupełnianie szybko przestanie być nadmiarem, o tyle niedobór powoduje zanik alg wapiennych, utrzymanie w dobrej kondycji korali twardych, krewetek czy ślimaków. Przy dłuższym niedoborze wapnia doprowadzimy do śmierci naszych podopiecznych.


Następnym składnikiem, który musimy uzupełniać to jest magnez Mg. jest on potrzebny do utrzymania życia w naszym akwarium, dzieje się tak ,że stymuluje przyswajanie wapna. I dlatego ma duży wpływ na przyrost korali i alg wapiennych. W wodzie morskiej jego stężenie wynosi 1300 mg/l a my powinniśmy utrzymywać od 1300 do 1500 mg/l.


I trzeci składnik przy metodzie Ballinga to utrzymanie twardości węglanowej. KH powinna się utrzymywać od 8 do 14 stopni dkh. KH informuje nas czy w naszym zbiorniku jest odpowiednia rezerwa węglanowa, która to z kolei ma wpływ na pH.


Tak jak to widać przy metodzie Ballinga, możemy w bardzo prosty sposób dostarczyć te związki. Musimy się zaopatrzyć w:

-chlorek wapnia CaCL2

-wodorowęglan sodu NaHCO3

-chlorek magnezu MgCL2x6H2O sześciowodny

-siarczek magnezu MgSO4x7H2O siedmiowodny

-sól bez NaCL

Jest to najprostsza metoda, a więc zaczynamy od:

Sól bez NaCl z mikroelementami
Potrzebna będzie butelka plastikowa typu PET o pojemności 1 litra, najlepiej po pepsi (jest z twardego plastiku) następnie 1 litr wody destylowanej lub wody po RO i DI 25g soli bez NaCL i należy to wszystko wymieszać, sól powinna się rozpuścić w 100% a roztwór powinien być przeźroczysty i klarowny. Roztwór ten musi być dawkowany w każdej metodzie Ballinga, ponieważ przy dawkowaniu pozostałych soli powstaje NaCl i zostanie zachwiany stosunek NaCl do pozostałych składników wody morskiej.
Jak rozrobić płyn dokładny opis jest w linku.
Opis rozrabiania płynów

Chlorek wapnia CaCL2
Potrzebna będzie butelka plastikowa typu PET o pojemności 1 litra, najlepiej po pepsi (jest z twardego plastiku) następnie 1 litr wody destylowanej lub wody po RO i DI 55,5g. Chlorku wapnia bezwodnego, lub (CaCl2x2H2O) 73,5g. Chlorku wapnia dwuwodnego, lub (CaCl2x6H2O) 109,5g Chlorku wapnia sześciowodnego. Różnice biorą się z tego, że w każdej porcji jest różna ilość wody, a ilość CaCl jest taka sama co de facto każda porcja nie różni się stężeniem i z każdej porcji otrzymujemy 0,5 mol/litr.
Chlorek wapnia bezwodny jest najtańszy i najbardziej dostępny, lecz ma jedną wadę, jest to środek pylący, co może spowodować podrażnienie oczu. Jest to środek higroskopijny i musimy go przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu. Podczas rozpuszczania chlorku wapnia, naczynie, w którym go rozpuszczamy staje się gorące, nie mierzyłem temperatury termometrem, ale naprawdę jest gorące. I jeszcze jedno spostrzeżenie. Butelka, w której przechowujemy chlorek wapnia po tygodniu zmienia barwę na lekko brązową. Ta reakcja jest normalna.
Jak rozrobić płyn dokładny opis jest w linku.
Opis rozrabiania płynów

Wodorowęglan sodu NaHCO3
Potrzebna będzie butelka plastikowa typu PET o pojemności 1 litra, najlepiej po pepsi (jest z twardego plastiku) następnie 1 litr wody destylowanej lub wody po RO i DI.
Przystępujemy do sporządzenia trzeciego roztworu przez rozpuszczenie 84g. NaHCO3 w 1 litrze wody. Ten roztwór ma stężenie dwa razy większe niż chlorek wapnia i wynosi 1 mol/l. To wynika z równania tej reakcji, że potrzebujemy na jedną cząsteczkę CaCl, aż dwie cząsteczki NaHCO3.
Jak rozrobić płyn dokładny opis jest w linku.

Opis rozrabiania płynów

TO SĄ TRZY PODSTAWOWE PŁYNY W METODZIE BALLINGA

DOZOWANIE:
Wszystkie trzy roztwory powinniśmy wlewać w tych samych ilościach tz. jeżeli wlewamy CaCL2 200ml. to dwa następne roztwory też wlewamy po 200 ml. I co ważne nie można ich wlewać jeden po drugim, ponieważ kiedy je zmieszamy to spora część wapnia Ca ulega wytrąceniu jako nierozpuszczalnego w wodzie węglanu wapnia. Można np. rano wlać do sumpa chlorek wapnia i chlorek magnezu , a wieczorem wodorowęglan sodu i sól bez NaCl. Nasuwa się pytanie, jaką ilość wlewać do akwarium, najprostsza odpowiedź to:
taką a żeby parametry chemiczne były na stałym poziomie. Są dwie podstawowe metody dozowania odczynników
a) wszystkie trzy odczynniki wlewamy w tych samych proporcjach po 30 cm3 na 100 litrów wody dziennie. Jest to chyba najmniej dokładne dozowanie, ponieważ każdy zbiornik jest inny. Ma inną obsadę zwierząt, roślin, różną ilość żywej skały i co za tym idzie różne zużycie chemii.
b) druga metoda polega na dobowym zużyciu wapnia przez nasze akwarium. Pierwszego dnia mierzymy testami, jaki jest poziom wapnia, następnie po czterech dniach ponowny pomiar, i teraz od pierwszego pomiaru odejmujemy drugi pomiar, dzielimy przez cztery i mamy dzienne zużycie wapnia.

Dozowanie chlorku magnezu MgCl2x6H2O
Możemy metodę Ballinga rozszerzyć o dawkowanie magnezu Mg. Magnez w naszym akwarium jest bardzo ważny, lecz nie jest pobierany w takich ilościach jak pozostałe odczynniki. Gdy jest mała obsada powinna wystarczyć, co tygodniowa podmiana wody, aby utrzymać Mg na przyzwoitym poziomie. Jeżeli mimo podmian jego zawartość w naszymakwarium spada, to trzeba wspomóc się chemią. Najprostszy sposób to do roztworu chlorku wapnia dodać 17 gram MgClx6H2O ( sześciowodny chlorek magnezu). Należy na początku mierzyć, co tydzień, jaka jest wartość Mg i w zależności od wyniku albo podnosić ilość Mg ewentualnie obniżać. Druga metoda to ta z siarczkiem magnezu siedmiowodnym MgSO4x7H2O. Potrzebna będzie butelka plastikowa typu PET o pojemności 1 litra, najlepiej po pepsi (jest z twardego plastiku) następnie 1 litr wody destylowanej lub wody po RO i DI. odmierzamy 175 gram MgCl2x6H2O oraz 24 gram MgSO4x7H2O rozpuszczamy w jednym litrze wody i roztwór jest gotowy. Dawkowanie codziennie po 20 ml. Oczywiście pomiar po trzech dniach co się dzieje z Mg jakie są tendencje.


W metodzie Ballinga można stosować jeszcze wiele innych odczynników chemicznych np:Mn-mangan; Co-kobalt; Ba-bar; Sr-stront; Cu-miedĽ; I-jod; K-potas; Ni-nikiel;
Fe-żelazo; Mn-mangan; Zn-cynk. Będą opisane w późniejszym terminie.